Europejska Karta Dawcy ma zwiększyć liczbę przeszczepów

Wersja do wydruku   

Aż ośmiu na dwunastu Europejczyków popiera ideę stworzenia Europejskiej Karty Dawcy, mimo że obecnie "narodową" kartę dawcy posiada zaledwie 12 proc. mieszkańców UE. Polska plasuje się niemal na końcu unijnego peletonu. Kartę dawcy posiada tylko 2 proc. Polaków, natomiast aż 44 proc. Holendrów, 29 proc. Irlandczyków oraz 20 proc. Szwedów.

Ten sam sondaż Eurobarometru pokazuje, że swój organ gotowych jest oddać po śmierci 56 proc. Europejczyków: aż 81 proc. w Szwecji, 57 proc. na Malcie, 51 proc. w Polsce i tylko 27 proc. w Rumunii, 29 proc. na Litwie i 33 proc. w Austrii.

Liczba dawców rośnie wśród osób, które poruszały temat transplantacji w rodzinnych rozmowach. W Polsce zaledwie 26 proc. osób kiedykolwiek rozmawiało o tym z najbliższymi.

W celu zwiększenia liczby przeszczepów KE przedstawi w 2008 roku propozycję dyrektywy na temat standardów jakości i bezpieczeństwa organów i przeszczepów "na każdym etapie" transplantacji. KE chce też utworzenia w szpitalach sieci koordynatorów zajmujących się transplantacją organów "ponad granicami UE". W każdym kraju miałby też powstać odpowiedni organ nadzorujący transplantację.

Liczba dawców i przeszczepów bardzo różni się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej - od 34,6 zmarłych dawców na milion mieszkańców w Hiszpanii, 21 - we Francji, 14,7 - w Polsce, 13,8 - w Wielkiej Brytanii, 6 - w Grecji i tylko 0,5 w Rumunii (dane Rady Europy za rok 2004). Zdaniem KE tych różnic nie da się łatwo wyjaśnić. Najpewniej w pewnych krajach organizacja transplantacji działa po prostu lepiej niż w innych.

Tymczasem głównym problemem w dziedzinie transplantacji pozostaje niewystarczająca liczba organów przeznaczonych do przeszczepów. Codziennie w Europie umiera 10 osób czekających na przeszczep. Obecnie około 40 tys. pacjentów znajduje się na listach oczekujących na przeszczep wątroby, nerki, płuca, serca czy innego organu.

"Tysiące żyć jest uratowanych każdego roku w Europie dzięki przeszczepom. Jeszcze więcej mogłoby być uratowanych, gdybyśmy zmniejszyli braki organów. Europejska karta dawcy oraz wspólne unijne standardy jakości i bezpieczeństwa organów i przeszczepów będą wartością dodaną ponad narodowe wysiłki" - ocenił komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu. Oprócz dyrektywy, Komisja Europejska chce też włączyć się w promocję transplantacji oraz wymianę najlepszych praktyk w tej dziedzinie pomiędzy krajami UE

źródło:milo,pap / Rzeczpospolita

Komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Projektowanie stron SSI