Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej chrząstki stawowej

Wersja do wydruku   

Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej, czyli wyhodowanej z komórek pobranych od samego pacjenta, chrząstki stawowej za pomocą metody małoinwazyjnej przeprowadzono w miniona środę w prywatnej klinice sportowej w Żorach (Śląskie).

 24 maja tego roku, podczas zabiegu rekonstrukcji więzadła kolanowego 46-letniego pacjenta, pobrano z jego stawu kolanowego niewielką ilość komórek chrząstki stawowej. Następnie w pojemniku ze sterylnym płynem odżywczym przesłano je do laboratorium we Włoszech, gdzie zaczęto je rozmnażać, co jest niemożliwe w fizjologicznych warunkach.


Komórki przeniesiono następnie na biologiczny stelaż i przesłano do kliniki w Żorach. Proces hodowli trwał cztery tygodnie. Tak przygotowany materiał biologiczny lekarz może kształtować podczas umieszczania w miejscu ubytku chrząstki, dostosowując go do rozmiaru i kształtu uszkodzenia.

Przeszczep przeprowadził kierownik żorskiej kliniki, ortopeda dr Henryk Noga. Jak podkreśla, operacja pozwala na przywrócenie sprawności chorym cierpiącym z powodu uszkodzeń chrząstki stawowej, a metoda małoinwazyjna przyspiesza powrót do formy.

Operacja była tylko częściowo refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjent musiał zapłacić pozostałą, sporą sumę z własnej kieszeni.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI