Preparaty z witaminą B szkodzą pacjentom chorym na serce

Wersja do wydruku   

To zaskakujące odkrycie zostało zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologii, który odbywa się w Sztokholmie.

W ciągu ostatnich 15 lat pojawiło się wiele doniesień mówiących o tym, że witaminy z grupy B - takie jak kwas foliowy czy witamina B6 - mogą zapobiegać zawałowi serca lub udarowi mózgu. Badacze wiązali to ze zdolnością tych związków do obniżania poziomu homocysteiny we krwi.

Zainspirowani doniesieniami na ten temat naukowcy z Norwegii sprawdzali, czy zażywanie wysokich dawek witamin B może chronić pacjentów po zawale serca przed ponownym zawałem lub udarem mózgu.

W tym celu przeprowadzili badania w grupie 3 tys. 749 pacjentów, którzy przeszli zawał i których poddano standardowej terapii po zawale. Ponadto, pacjentów losowo przydzielono do jednej z czterech grup - jedna zażywała przez ponad 3 lata 40 miligramów witaminy B6 dziennie, druga - przyjmowała 0,8 mg kwasu foliowego, trzecia - obydwie witaminy, a czwarta - pigułkę z placebo

I co sie okazało ?


Okazało się, że żadna grupa nie odniosła korzyści z przyjmowania witamin z grupy B, choć poziom homocysteiny u tych pacjentów spadł średnio o 30 proc. U osób, które przyjmowały kwas foliowy bądź witaminę B6 odnotowano wręcz niewielki wzrost ryzyka ponownego chorób układu krążenia. Natomiast u osób stosujących dwie witaminy jednocześnie wzrosło ono aż o 20 proc. Jeden na trzech pacjentów przeszedł ponowny zawał serca lub udar mózgu w ciągu trzech lat od pierwszego zawału - zaznaczają badacze. Witaminy z grupy B miały szczególnie niekorzystne działanie u osób z wysokim poziomem homocysteiny na początku badań, z zaburzeniami funkcji nerek oraz u tych, które przyznały się do stosowania innych, dodatkowych suplementów witaminowych.

Jak komentuje prowadzący badania prof. Kaare Harald Bonaa z Uniwersytetu w Tromso, te wyniki stanowią dla lekarzy ważną informację, że zapisywanie pacjentom wysokich dawek witamin z grupy B nie chroni przed chorobami układu krążenia i nie zapobiega udarowi mózgu czy zawałowi serca.

Witaminy z tej grupy powinny być raczej zapisywane wyłącznie tym osobom, które mają ich niedobory. Badania, nazwane w skrócie NORVIT (Norwegian Vitamin Trial), prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Tromso we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Bergen oraz personelem 35 norweskich szpitali.

[PAP] - Ze świata nauki

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI