"Wrzesień-październik najlepszym czasem na szczepienie"

Wersja do wydruku   
Porozumienie Zielonogórskie, skupiające głównie lekarzy rodzinnych, rozpoczęło w 14 województwach kampanię "Walka z grypą"; w najbliższych miesiącach będą rozwieszane plakaty i rozdawane ulotki, zachęcające do szczepień ochronnych przeciw grypie. Szczepienia te są odpłatne.

     Jak powiedziała sekretarz Porozumienia Zielonogórskiego Bożena Janicka, powikłania po grypie pojawiają się średnio u 6 proc. chorych.

     Najbardziej narażone na zachorowania są osoby powyżej 65. roku życia. Stanowią one 63 proc. wszystkich pacjentów, leczonych z powodu grypy. W tej grupie wiekowej odnotowuje się także 85-90 proc. zgonów z powodu powikłań po grypie.

Rzecznik Porozumienia Zielonogórskiego Robert Sapa poinformował, że w Polsce przeciw grypie szczepionych jest około 7 proc. Polaków. Według Janickiej "najbardziej optymalnym czasem na szczepienia jest wrzesień-październik". 

Kampania będzie jednak prowadzona także w zimie. W opinii lekarzy, wirus grypy może uszkadzać wiele ważnych narządów, najczęściej układ oddechowy i serce; uszkodzenia te torują drogę innym chorobom: zapaleniu płuc, opłucnej czy opon mózgowych. Porozumienie Zielonogórskie jest federacją pracodawców ochrony zdrowia; zrzesza około 15 tys. członków z 14 województw, głównie lekarzy rodzinnych i prowadzących prywatne gabinety specjalistyczne.

 (PAP)

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI