Co trzeci Amerykanin skarży się na błędy medyczne

Wersja do wydruku   
Aż 35% Amerykanów doświadczyło błędów medycznych w ciągu ostatnich dwóch lat - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego w sześciu krajach - USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Badanie przeprowadziła organizacja Commonwealth Fund, a jego wyniki opublikowano w najnowszym wrześniowo-październikowym wydaniu czasopisma Health Affairs. Sondaż objął ponad 2 tys. pacjentów w sześciu krajach. W badaniu oceniano nie tylko bezpieczeństwo pacjentów, ale także koordynację opieki, dostęp do świadczeń i opiekę nad chorymi na choroby przewlekłe.

W USA 35% respondentów miało do czynienia z błędem medycznym, w Kanadzie błędów medycznych doświadczyło 30% badanych, w Australii - 27%, w Nowej Zelandii - 25%, w Niemczech - 23%, a w Wielkiej Brytanii - 22%. Wśród błędów wymieniano między innymi podanie niewłaściwego leku, zastosowanie nieprawidłowej terapii, błędne wyniki badań diagnostycznych. Stany Zjednoczone uzyskały najgorszy wynik także w dziedzinie koordynacji opieki zdrowotnej. Aż 33% tamtejszych pacjentów uczestniczących w badaniu skarżyło się, że wyniki badań diagnostycznych nie były gotowe na czas kolejnej wizyty u lekarza bądź badania były niepotrzebnie zlecane dwukrotnie. Podobne problemy wskazało 26% Niemców, 24% Kanadyjczyków, 21% Nowozelandczyków i po 19% Brytyjczyków i Australijczyków.

Amerykanie skarżyli się też na koszty opieki zdrowotnej - aż jedna trzecia badanych wydała na ten cel ponad 1000 dolarów w ciągu ostatniego roku. W Kanadzie i Australii tak wysokie dodatkowe koszty opieki zdrowotnej poniosło 14% respondentów, w Niemczech i Nowej Zelandii - 8%, a w Wielkiej Brytanii - 4%. Ponad połowa Amerykanów (51%) przyznała też, że dodatkowe koszty spowodowały, że opuścili oni wizytę u lekarza, zaniechali podjęcie leczenia lub nie wykupili przepisanego leku. W Wielkiej Brytanii na podobne kłopoty miało 13% respondentów.

Health Affairs

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI