Są pieniądze, nie ma dawców

Wersja do wydruku   

W krakowskiej Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ przeprowadzono w tym roku tylko 10 transplantacji serca. "Można by więcej, bo są na to pieniądze, ale brakuje dawców" - podkreślał kierownik kliniki Jerzy Sadowski podczas jednodniowych warsztatów dla lekarzy.

Psychologowie i aktorzy Teatru Stu pokazywali lekarzom, jak rozmawiać z rodzinami potencjalnych dawców. W warsztatach przygotowujących lekarzy do rozmów z rodzinami ewentualnych dawców narządów, przeprowadzonych w ramach kampanii "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu, na ziemi", wzięło udział 60 lekarzy z województw południowo-wschodnich. Psychologowie uczyli ich, jak rozmawiać z rodziną potencjalnego dawcy narządów.


"W tym roku w naszej klinice moglibyśmy wykonać takich zabiegów kilka razy więcej. Limituje nas wyłącznie brak dawców" - podkreśla prof.Sadowski. "Dlatego kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy akcję edukacyjno-społeczną. Ma ona na celu wywołanie pozytywnego nastawienia ludzi wobec pobierania narządów do przeszczepów. Temu celowi służą także warsztaty psychologiczne dla lekarzy" - dodał.

Warsztaty prowadzili psychologowie, ale wzięli w nich udział także aktorzy Teatru Stu. Prezentowali oni sytuacje, jakie mogą wystąpić podczas informowania rodziny o śmierci klinicznej bliskiej osoby. Psychologowie tłumaczyli, jak powinien w takich trudnych chwilach zachować się lekarz i jak może w delikatny sposób przekonać rodzinę, by zgodziła się na pobranie narządów.

"Podczas takiej rozmowy trzeba przede wszystkim przedstawić rodzinie wszystkie możliwe wyniki badań, z których jednoznacznie wynika, że pacjenta nie da się już uratować" - tłumaczyła lekarzom psycholog Jolanta Siwińska. "Wskazane jest podkreślenie, że umierający był życzliwy dla ludzi i zapewne chciałby pomóc innym, oddając im swe narządy" - dodała.

 "Są już pierwsze efekty tej akcji. Stopniowo otrzymujemy więcej serc do przeszczepu, ale jest to ciągle za mało. Na przeszczepy w naszej klinice czeka blisko 100 pacjentów, którym tylko transplantacja może uratować życie" - zapewnia prof. Jerzy Sadowski.

PAP - Nauka w Polsce, Tadeusz Górski

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI