Przeszczep mrożonego jajnika

Wersja do wydruku   

Po raz pierwszy udało się uzyskać zarodki po wszczepieniu uprzednio zamrożonego jajnika na razie u owcy informuje pismo " Human Reproduction ". Osiągnięcie jest dziełem naukowców z Izraela.

Komórki jajowe pobrane z dwóch zamrożonych i przeszczepionych jajników zostały zapłodnione i przekształciły się w embriony. Celem badań jest opracowanie procedury, która pozwoliłaby zachować płodność kobietom przechodzącym agresywne leczenie przeciwnowotworowe w postaci radio - czy chemioterapii.


Wprawdzie przed leczeniem można pobrać komórki jajowe, zapłodnić i zamrozić, jednak tylko niewielki odsetek takich zabiegów prowadzi do udanej ciąży. Można też zamrozić i przeszczepić fragment jajnika w ten sposób przyszło już na świat dwoje dzieci. Jednak przeszczep fragmentu jajnika nie zawsze się udaje.

Przeszczep całego jajnika wydaje się lepszym rozwiązaniem. Zresztą udało się już przeszczepić jajnik do ramienia u dwóch kobiet, ale bez zamrażania. Dr Amir Arav z instytutu w Bet Dagans sprawdził, jak jajniki ośmiu owiec pobrane wraz z naczyniami krwionośnymi zniosły zamrożenie i odmrożenie.

Owcze jajniki są dosyć podobne do ludzkich. W pięciu na osiem przypadków jajniki udało się z powodzeniem przeszczepić. Dwa zaczęły jajeczkować, a z komórek jajowych uzyskano embriony. U jednej z owiec jajnik funkcjonował normalnie jeszcze po trzech latach. Podobne eksperymenty na kobietach mają się rozpocząć w ciągu kilku lat.

(PAP) źródło:TVP / Gazeta Pacjenta

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI