Próbowali otworzyć e-sklep z nerkami

Wersja do wydruku   
Prokuratury w Gorzowie i Bydgoszczy prowadzą osobne śledztwa w sprawie handlu ludzkimi organami w internecie. Już wkrótce postępowania będą połączone, ale najpierw trzeba rozstrzygnąć spór, która z prokuratur będzie kontynuowała postępowanie

Dwa tygodnie temu Krzysztof Pijarowski, prezes stowarzyszenia "Życie po Przeszczepie" złożył w Prokuraturze Rejonowej w Gorzowie Wlkp. doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Podejrzewał, że w internecie handluje się ludzkimi organami. Później to samo zrobił bydgoski Szpital Uniwersytecki Collegium Medicum. Pokuratury w obu miastach wszczęły w tej sprawie śledztwo. Kilka dni temu gorzowska prokuratura otrzymała pismo z Bydgoszczy z propozycją połączenia śledztw i dalszego prowadzenia postępowania przez Gorzów. Chodzi o to, żeby dwie prokuratury nie prowadziły jednocześnie tej samej sprawy. Okazało się jednak, że to nie takie proste - Powstał spór kompetencyjny. Doniesienie o popełnieniu przestępstwa złożone w Bydgoszczy zawiera więcej przykładów handlu organami. O tym, która prokuratura będzie zajmowała się sprawą, zadecyduje wkrótce Prokuratura Okręgowa w Gorzowie - mówi Dariusz Domarecki, rzecznik gorzowskiej prokuratury.

Przypomnijmy. "Gazeta" opisała sprawę strony internetowej www.przeszczep.one.pl., na której mogło dochodzić do handlu ludzkimi organami. Żeby się zarejestrować na stronie, należało podać imię nazwisko, kraj, grupę krwi i określić, czy chcemy być dawcą czy biorcą. Później musimy podać adres e-mailowy i określić cenę, czyli za ile chcemy sprzedać bądź kupić dany organ. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, taki handel jest zabroniony. Za pośredniczenie w nabywaniu i zbywaniu narządów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi do dwóch lat więzienia, a jeśli z tego przestępstwa sprawca uczynił stałe źródło dochodu, nawet 10 lat więzienia. Jedyną instytucją, która może kojarzyć osoby do przeszczepu, jest powołane 10 lat temu przez ministra zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant".

Krzysztof Kołodziejczyk Gazeta Wyborcza

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI