INFOLINIA 0-22- 345 93 93

Wersja do wydruku   

Rusza pierwsza w Polsce infolinia dla osób zainteresowanych tematyką przeszczepów

Od 31 stycznia 2006, w każdy wtorek pod warszawskim numerem telefonu (022) 345 93 93 będzie można zasięgnąć porad fachowców – lekarzy, psychologów i księży – dotyczących przeszczepów. Infolinia transplantologiczna, pierwsza tego typu w Polsce, została powołana przez Stowarzyszenie Pacjentów „Życie po Przeszczepie” pod patronatem firmy farmaceutycznej IVAX.


78% Polaków uważa, że za mało jest informacji o przeszczepach – wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez TNS OBOP1. Polacy chętnie zgodziliby się na wykorzystanie swoich narządów dla ratowania życia. Aż 84% z nich pomogłoby w ten sposób bliskiej osobie, 73% członkowi dalszej rodziny, a 62% osobie zupełnie nieznanej. Badani równie chętnie sami skorzystaliby z takiej pomocy oferowanej przez innych. Mimo tak pozytywnego nastawienia do przeszczepów, 78% Polaków uważa, że zbyt mało jest informacji o takich zabiegach. Ponad połowa (56%) ankietowanych chciałaby więcej wiedzieć o przeszczepach, dzięki informacjom w mediach, uruchomieniu ogólnopolskiego programu edukacyjnego lub infolinii.

W 40. rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „Życie po Przeszczepie” oraz firma farmaceutyczna IVAX uruchomią infolinię telefoniczną dla osób zainteresowanych tematyką przeszczepów.

Infolinia będzie czynna od 31 stycznia, w każdy wtorek, w godzinach 16.00-18.00 (koszt połączenia równy rozmowie lokalnej według taryfy danego operatora).

„Nasza infolinia ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Z doświadczenia wiemy, jak wiele mitów i fałszywych opinii na temat pobierania narządów do transplantacji funkcjonuje w potocznej świadomości. Tymczasem taka wiedza bywa często przesądzająca przy podejmowaniu decyzji, które mogą ratować życie i zdrowie innych. Dzieje się tak np., kiedy rodzina osoby zmarłej w wypadku może zadecydować o tym, czy oczekujący na przeszczep będzie mógł otrzymać szansę na operację” – mówi Krzysztof Pijarowski „Zapewniając dostęp do fachowej wiedzy chcemy przyczynić się do rozwiewania mitów dotyczących transplantologii.

Do udziału w infolinii zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, przedstawicieli placówek medycznych specjalizujących się w przeszczepach. Do tej pory brak informacji o przeszczepach był przyczyną obaw i wątpliwości

– wierzę, że nasza inicjatywa jest jednym z kroków zmierzających do zmiany tego stanu rzeczy” - mówi Tomasz Kornacki, Country Manager IVAX Poland.

31 stycznia pierwszy dyżur na infolinii pełnić będzie dr Urszula Ołdakowska-Jedynak z Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Podczas kolejnych dyżurów porad udzielać będą również psychologowie, etycy, duchowni oraz pacjenci ze Stowarzyszenia „Życie po Przeszczepie”.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI