Aktywizacja dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia

Wersja do wydruku   

22 marca 2010 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Holteia w Obornikach Śląskich odbyła się prelekcja na temat transplantacji, w której uczestniczyli uczniowie klas III. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był Henryk Cymerman (nauczyciel Przysposobienia Obronnego), który wraz z Panem Sławomirem Szypulskim -Dyrektorem szkoły zaprosili do naszej szkoły Pana Pawła Tarnowskiego - członka Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" oraz Pana Krzysztofa Machajka reprezentującego Stowarzyszenie Transplantacji Serca "Zabrze".


Pierwsza część spotkania to osobiste relacje pacjentów: po przeszczepie serca - Pana Krzysztofa i wątroby - Pana Pawła. Wyznania te zrobiły szczególne wrażenie na uczniach, uświadamiając im jak ważny jest to problem.

Następnym punktem programu była prezentacja multimedialna zatytułowana "Transplantacja - jestem na tak!". Zostały przedstawione w niej m. in. kolejne etapy procesu związanego z przeszczepem narządów i szczegóły dotyczące tej idei.

Program edukacyjny miał na celu nie tylko przekazanie podstawowych wiadomości na temat transplantacji narządów i tkanek ale przede wszystkim na zachęceniu młodych ludzi do podejmowania świadomej decyzji. Każdy z nas otrzymał "Oświadczenie woli", w którym można będzie wyrazić pośmiertną decyzję oddania narządów do przeszczepu. Dzięki takiej zgodzie będziemy mogli przekazać szczególny dar osobie, oczekującej na nowe życie.

Dodajmy, że jest to kolejne spotkanie, którego współorganizatorem jest koordynator we Wrocławiu Paweł Tarnowski.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI