Partnerstwo dla Transplantacji w województwie zachodniopomorskim.

Wersja do wydruku   

„Partnerstwo dla Transplantacji” to program, który już dziś ruszył w Zachodniopomorskiem. 15 sygnatariuszy podpisało list intencyjny w tej sprawie.

Program „Partnerstwo dla Transplantacji” został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej jako odpowiedź na bardzo niską liczbę przeszczepianych narządów w skali kraju. Choć województwo zachodniopomorskie na mapie transplantacyjnej Polski jest regionem wiodącym oraz porównywalnym z najlepszymi regionami Europy w dziedzinie pozyskiwania narządów do transplantacji to poruszanie tematu transplantacji klinicznej nadal jest bardzo ważne.


W liście intencyjnym wyrażona zostały cele do zrealizowania na terenie województwa zachodniopomorskiego: rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych. List podpisali m.in.: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltranspalant”, prezydenci miast: Szczecin, Koszalin, Świnoujście.

Na pierwszym miejscu w ogólnopolskim rankingu szpitali, w których pobiera się najwięcej narządów w Polsce, znalazł się Szpital Wojewódzki na ul. Arkońskiej. W 2009 roku dokonano tam 55 przeszczepów wątroby oraz 73 przeszczepy nerek.

Transplantację kliniczną stosuje się w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątrób mogą być pobierane od dawców żywych, lecz odsetek tego rodzaju pobrań jest stosunkowo niewielki.

Źródło: Zachodniopomorsi Urząd Wojewódzki, Szczecin http://www.szczecin.uw.gov.pl/aktualnosci/Strony/PartnerstwodlaTransplantacjiwZachodniopomorskiem.aspx

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI