Narządy nie rosną na drzewach.

Wersja do wydruku   
Pod takim tytułem 28.01.2011 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyła się konferencja edukacyjna dla młodzieży szkolnej, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski woj.lubuskiego z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji. W Polsce ten istotny dla nas dzień obchodzony jest od 2003 r. w rocznicę pierwszej udanej transplantacji nerki, która została przeprowadzona 26.01.1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954).

Celem konferencji  było stworzenie przyjaznej atmosfery wokół  transplantologii, poprzez promocję idei dawstwa narządów, podkreślenie potrzeby i znaczenia posiadania podpisanego tzw. "oświadczenia woli" (zgody na przeszczep narządów po śmierci), a także poszerzenie wiedzy uczniów na temat pobierania i przeszczepiania narządów, często jedynej skutecznej  metody leczenia ratującej ludzkie życie.

Spotkanie miało charakter luźnej, aczkolwiek merytorycznej dyskusji z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się m. in.: dr Maciej Głyda, wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii, dr Wojciech Czapiewski - koordynator Centrum ds. Transplantacji „POLTRANSPLNT”, Adriana Szklarz,- Prezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”, ksiądz Grzegorz Kniaź. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego „Brat dla brata”, który pokazuje korzyści i ryzyko przeszczepienia nerki od żywego dawcy.

 

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI