Pierwszy przeszczep twarzy w USA

Wersja do wydruku   

                                                                                                                                                                                Dallas Wiens, 25-latek , przed tygodniem otrzymał nowy nos, usta, skórę, mięśnie i nerwy twarzy. Jego twarzoczaszka została zdeformowana po porażeniu prądem z linii wysokiego napięcia przed 3 laty. Głównym powodem dla którego zdecydował się na operację jest nadzieja, że zobaczy ponownie uśmiech swojej 3 letniej córki.


Operacja została przeprowadzona w Bostonie, w tym samym szpitalu w którym dokonano pierwszej udanej transplantacji nerki na świecie (1954 rok). Dr Bohdan Pomahac kierownik zespołu lekarzy przeprowadzających  transplantację powiedział : Nowe oblicze Wiens’a będzie czymś zupełnie nowym. Oznacza to, że nie będzie podobny ani do siebie z przed wypadku ani do dawcy.” W operacji uczestniczył zespól trzydziestu lekarzy , pielęgniarek i innych pracowników szpitala Brigham and Women's Hospital. Operacja trwała 15-godzin. 

 "Kiedy zobaczyłem Dallasa po raz pierwszy zmartwiłem się, że nie wiele będziemy mogli dla niego zrobić.” powiedział Pomahac, (czyt. POE-muh-hawk).  Wiens (czyt. WEENS) był w stanie porozmawiać z rodziną przez telefon, powiedział, jego dziadek, Del Peterson, który uczestniczył w konferencji prasowej w poniedziałek. 

Peterson powiedział również, że jego wnuk ma nadzieję stać się rzecznikiem dla deklaracji o oddaniu twarzy do transplantacji. Jednocześnie podziękował rodzinie dawcy, mówiąc: "Będziecie zawsze w naszych sercach i naszej modlitwie. Jesteśmy wdzięczni za bezinteresowność".

 Dotychczas dokonano kilkunastu przeszczepów twarzy na świecie:w Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii i Chin.Obecny przeszczep był trzecim w USA, a drugim w szpitalu w Bostonie.  W 2008 roku, u Connie Culp przeprowadzono pierwszy częściowy przeszczep twarzy.  Operacja odbyła się pod kierownictwem prof. Marii Siemionow w Cleveland Clinic. Pierwszy na świecie przeszczep twarzy, również częściowy, został wykonany we Francji w 2005 r. u kobiety, pogryzionej przez własnego psa.  Lekarze w Hiszpanii w wykonali pierwszego pełnego przeszczepu twarzy w marcu ubiegłego roku u rolnika, który nie był w stanie oddychać ani jeść na własną rękę po przypadkowym postrzale w twarz.

opracowano na podstawie: news.yahoo.com

 zobacz online:

Wiens on YouTube: http://tinyurl.com/dallaswiens

Wiens: http://www.dallaswiens.com

Hospital: http://www.brighamandwomens.org

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI