A w Trzebnicy robota pali się w rękach

Wersja do wydruku   

W Trzebnicy przeprowadzono kolejną, udaną transplantację ręki. Szpital jest jednym z najlepszych w Europie i wśród pięciu na świecie gdzie przeprowadzono najwięcej transplantacji rąk. Pierwsze przeszczepienie miało miejsce w 2006.

 


 A już w czerwcu 2010 roku chirurdzy dokonali pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepienia obu rąk. Była to duże wyzwanie logistyczne. Zaangażowano dwa zespoły lekarzy i pielęgniarek by równocześnie wykonać dwa pobrania i dwa zespolenia. Operacja trwała 17 godzin. Obecna transplantacja jest już ósmym, udanym zabiegiem.

 

O sukcesie donosi portal rynekzdrowia.pl w swojej rozmowie z Adamem Domanasiewiczem, chirurgiem ze Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Lekarz podkreśla osiągnięcia zespołu, ponieważ w innych krajach takie operacje wykonuje się niezwykle rzadko. Aktualnie wykonano sześć transplantacji. Co ważne, szpital w Trzebnicy jest małą jednostką opieki zdrowotnej i nie posiada dużego zaplecza zabiegowego. Jest traktowany przez NFZ jak każdy inny szpital powiatowy. Mimo tego, odbywają się tam tak skomplikowane operacje.

 

Lekarze z Trzebnicy przeszczepili do tej pory nie tylko dłonie, ale we wrześniu 2010 roku przeprowadzili transplantację ręki z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie. Dokładnie takie zabiegi do tej pory wykonano tylko czterokrotnie na świecie, w tym aż dwukrotnie właśnie w Trzebnicy. Najtrudniejszym elementem takiej operacji jest dobór kończyn od dawców. Pierwsza selekcja to zgodność immunologiczna – grupy krwi i HLA, a kolejna to wielkość kończyny. Koszt przeszczepu i rocznego leczenia to 150 tys. zł. Pacjent spędza w szpitalu ok. miesiąca, potem czeka go długa rehabilitacja, ponieważ zespolone ścięgna potrzebują czasu, aby się zrosnąć. Trzebnicy lekarze sądzą, że ręce po zabiegach powinny uzyskać sprawność w 90 proc. Zasłużony zespół ze Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej został laureatem nagrody Portrety Polskiej Medycyny 2010, wręczonej podczas VI Forum Rynku Zdrowia.

 

opracowanie 2K na podstawie informacji  rynekzdrowia.pl

 

 

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI