Wstań i idź

Wersja do wydruku   

Historia zatoczyła koło? Pierwszym przeszczepem według apokryfów była transplantacja nogi której dokonali św.Kosma i Damian ( patroni transplantologów).

 

W szpitalu La Fe w Walencji (Hiszpania) przeprowadzono pierwsze na świecie równoczesne przeszczepienie obu nóg. Biorca to mężczyzna w wieku 20-30 lat, który w wyniku wypadku drogowego stracił obie nogi powyżej kolan. Do tej pory był skazany na wózek inwalidzki, a dzięki nowatorskiemu zabiegowi będzie mógł chodzić za około 6 miesięcy. Operacja trwała aż 10 godzin.


Zabieg rozpoczął się wieczorem 10 lipca, ale hiszpańscy lekarze poinformowali o swoich dokonaniach dopiero 2 dni później. Zespołem medycznym kierował chirurg Pedro Cavadas, który przed dwoma laty przeszczepił jako pierwszy na świecie język i szczękę pacjentowi po leczeniu nowotworu złośliwego, a w listopadzie 2006 roku przeszczepił obie ręce kobiecie, poszkodowanej w wyniku wypadku w laboratorium.

Aktualna transplantacja nóg jest pierwszą tego typu na świecie przeprowadzoną z sukcesem. Doktor Cavadas twierdzi, że operowany mężczyzna będzie mógł początkowo chodzić o kulach, nabywając stopniowo samodzielności. Efekty leczenia będą zależały od postępów w rehabilitacji ruchowej. Takie postępowanie wymaga jednak czasu. Dopiero po 3 tygodniach od zabiegu pacjent powinien zacząć przesuwać nogi, a następnie po 3 miesiącach zacząć je obciążać masą własnego ciała. Całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się, gdyby nie determinacja operowanego mężczyzny. On sam zgłosił się kilka lat temu do doktora Cavadasa, pytając o możliwość przeszczepienia nóg. Najłatwiejszą opcją byłoby dobranie pacjentowi odpowiednich protez. Jednak ze względów technicznych i anatomicznych (nogi zostały amputowane zbyt wysoko) nie było możliwe ich dopasowanie. Stąd jedynym rozwiązaniem stało się przeszczepienie. Chirurg rozważył tę prośbę i dopiero po zgodzie Organización Nacional de Transplantes (Narodowej Organizacji ds. Transplantacji) i hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, rozpoczął poszukiwania dawcy. Starania trwały blisko rok, ale zakończyły się sukcesem. W trakcie operacji połączono nerwy, mięśnie, ścięgna oraz kości. Teraz pozostaje tylko czekać aż pacjent wstanie i zacznie chodzić.

Źródło: PAP 2K

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI