Sukces ortopedów ze Szczecina - pierwszy przeszczep miednicy

Wersja do wydruku   

Wydaje się, że dziedzinie transplantologii klinicznej dokonano już wszystkie istotne operacje. Tymczasem kalendarium ważnych wydarzeń transplantacyjnych należy odnotować sukces w postaci pierwszego przeszczepienia miednicy. Po raz kolejny zespół transplantacyjny ze Szczecina wykonał nowatorską operację. Pacjent, któremu przeszczepiono miednicę wrócił do pełnej sprawności fizycznej.


Pacjent, któremu przeszczepiono miednicę wrócił do pełnej sprawności fizycznej. Pierwszą tego typu w Polsce operację wykonali przed rokiem  lekarze w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Mężczyzna z przeszczepioną kością miednicy po dwóch tygodniach od operacji wyszedł z oddziału bez gipsu i zewnętrznych
stabilizatorów, po ośmiu tygodniach odstawił kule i zaczął poruszać się  samodzielnie, a po pół roku nastąpił już całkowity zrost przeszczepionej kości. "Po kilku miesiącach po operacji wrócił do pracy" - powiedział PAP we wtorek jeden z lekarzy biorący udział w operacji ortopeda z Kliniki Ortopedii i Traumatologii dr n. med. Daniel Kotrych.

23-letni pacjent normalnie funkcjonuje, mieszka na stałe za granicą i pracuje w jednym z supermarketów wykładając towar na półki. Trenuje także sporty walki. Mężczyzna cierpiał na nowotwór i miał na miednicy guza wielkości główki noworodka. "Operacja polegała na wycięciu guza wraz z dużą częścią całego stawu biodrowego, prawie połowa kości miednicy została wycięta. Trzeba było wykonać rekonstrukcję miednicy by mógł on normalnie funkcjonować i miał jak najmniejszy upośledzenie ruchu.
(...)  Zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie, gdy mężczyzna otrzyma przeszczep lity, który maksymalnie odtworzy jego anatomię" - dodał Kotrych.
Lekarze dążyli do tego, aby uzyskać od dawcy fragment kości pasującej kształtem i rozmiarem do miednicy biorcy. Udało się uzyskać taką kość pochodzącą od zmarłego, który był w tym samym wieku co biorca. Dawca kości zginął w wypadku
samochodowym. Operacja trwała kilka godzin, oprócz Kotrycha wzięli w niej również udział: prof. Andrzej Gusta i dr Bartosz Kruk.
Ubytki kości można uzupełniać również specjalnymi endoprotezami, ale w przypadku tak dużego ubytku miednicy i dużych sił działających na nią, proteza mogłaby po kilku latach nie wytrzymać i ulec zniszczeniu. Poza tym koszt takich protez to kilkadziesiąt tysięcy złotych, dodał Kotrych.

Przeszczep odbył się jesienią zeszłego roku. Szpital dopiero teraz o tym poinformował, czekano aż przeszczep zostanie przyjęty.

żrodło : eskulap.pl

opracowanie : 2K 1P

powiększ

Budowa miednicy człowieka

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI