Minister odpowiada. Czy uspokaja?

Wersja do wydruku   

Pacjenci po przeszczepach nie mają się czego obawiać. Dzięki zapisom ustawy refundacyjnej i negocjacjom przeprowadzonym przez Resort Zdrowia z producentami leków, zarówno oryginalne leki immunosupresyjne, jak ich odpowiedniki (tzw. "generyki"), będą od przyszłego roku tańsze niż obecnie, a dla pacjentów - dostępne za opłatą ryczałtową do wysokości limitu - napisał w swojej odpowiedzi na nasz list Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia. Po przeczytaniu informacji wyraź swoja opinię w sondzie(prawa strona panelu) 


Dalej w liście można przeczytać:

"Dzięki pojawieniu się na rynku wielu nowych generycznych leków immunosupresyjnych, możliwe stało się obniżenie kosztów finansowania przez płatnika terapii immunosupresyjnej, bez najmniejszego uszczerbku dla jej skuteczności i bezpieczeństwa.

Możliwość zamiennego stosowania leków generycznych z lekami oryginalnymi znajduje potwierdzenie w wynikach drobiazgowych badań jakościowych i badań biorównoważności, którym te leki są obowiązkowo poddawane w okresie poprzedzającym wydawanie decyzji o ich dopuszczaniu do obrotu, a w razie potrzeby (np. w przypadku zmian w składzie i technologii wytwarzania), także dodatkowo, już w trakcie obecności na rynku. Oznacza to, że mamy 100% pewność, iż leki generyczne (w tym generyczne leki immunosupresyjne) zawierają dokładnie tę samą substancję czynną, co leki oryginalne - czyli, że z punktu widzenia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania są to te same leki, wykazujące te same właściwości i oddziaływanie na organizm człowieka. Są one dostępne dla pacjenta za odpłatnością ryczałtową (3,20 zł), mimo, że faktyczna ich cena (płacona przez NFZ) może wynosić setki, a nawet tysiące złotych w skali miesiąca.

Podsumowując, należy stwierdzić, że w związku z wejściem w życie ustawy refundacyjnej, pacjenci wymagający leczenia immunosupresyjnego nie mają się czego obawiać. Zachowają oni uprawnienia do nabywania za opłatą ryczałtową odpowiedników wszystkich stosowanych dotąd leków immunosupresyjnych; zawsze będą oni mieli zagwarantowaną możliwość zaopatrywania się w generyczne leki immunosupresyjne bez żadnych dodatkowych dopłat poza wniesieniem opłaty ryczałtowej".

Niestety do tej pory list nie dotarł do nas drogą oficjalną. Jego treść zawdzięczamy dziennikarzom, którzy dostali go pierwsi. Niemniej możemy już serdecznie podziekować ministrowi, który szybko odpowiedział na nasz list i mediom, które pomogły nam przekazać go opinii publicznej.

Poniżej dwa wycinki z dzisiejszych gazet: Kuriera Szczecińskiego i Gazety Wyborczej.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI