Pierwszy na świecie przeszczep trzech kończyn

Wersja do wydruku   

Dziesięć miesięcy po transplantacji twarzy Dallas Wiens uśmiecha się do swojej córki. Kto pamięta o tym co dziąło się 10 miesięcy temu?? Dla tej osoby , rodziny zmieniło się wiele dzięki przeszczepowi.

W marcu kiedy doszło do tej transplantacji oprócz głosów poparcia, były wypowiedzi zupełnie przeciwstawne. NIecały rok poźniej jesteśmy "bogatsi" o przeszczepienie dwóch nóg , miednicy ... trzech kończyn.  

Czy jest to argument za przeszczepem twarzy?


Pierwszy na świecie przeszczep aż trzech kończyn, obu rąk oraz jednej nogi, przeprowadzili chirurdzy szpitala Akdeniz Universitesi w Antalay( nie tylko plaże). 

Zabieg, który trwał 12 godzin, przeprowadzono u 34-letniego mężczyzny, który
stracił kończyny w wieku 11 lat ( dotknął linii wysokiego napięcia chcąc przepłoszyć gołębie).
Tureccy specjaliści tego samego szpitala w miniony weekend wykonali również pierwszy w
Turcji i dwudziesty na świecie przeszczep twarzy. Tę operację przeprowadzono u 19-letniego chłopca, który od 4 dnia życia miał zniszczoną twarz na skutek poparzenia. Trwała ona 9 godzin.

Dawcą  tkanek twarzy, jak i trzech kończyn, wykorzystanych w obydwu transplantacjach, była 45-letnia osoba.

Dr Omer Ozkan, który kierował 25-osobowym zespołem lekarzy, powiedział, że obaj pacjenci znajdują się na oddziale intensywnej terapii i jak na  razie „czują się dobrze”. Dodał, że o powodzeniu obydwu
operacji zadecyduje najbliższe 10-15 dni. Wtedy dopiero będzie można mówić o historycznym wydarzeniu.

Tureccy chirurdzy uniwersytetu medycznego Akdeniz mają już na koncie kilka spektakularnych operacji. We wrześniu 2010 r. przeprowadzili jeden z pierwszych na świecie przeszczepów obu rąk.

Pierwszy na świecie przeszczep twarzy przeprowadzono w 2005 r. we Francji u  Isabelle Dinoire. Pierwszy przeszczep obu rąk wykonano w Niemczech w  2008 r., a obu nóg – w Hiszpanii w lipcu 2011 r.

Dokonano kolejnej pionierskiej operacji.

Niedawno wzmiankowaliśmy o przeszczepie miednicy. Aktualnie mieszkaniec Turcji będzie miał szansę na życie z czterema kończynami,dzięki transplantacji.  

Wydawało się że przeszczep serca jest czymś fantastycznym.
Przekroczyliśmy granicę. To prawdopodobnie w ludzkiej naturze sprzeciwiać się naturze.

Na podst. informacji : AP,yahoo.com

2K 1P

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI