Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie nerki z wykorzystaniem obrazowania 3D

Wersja do wydruku   

W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK przeprowadzono pierwszą w Polsce operację pobrania nerki mało inwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D. Kilka godzin później zespół pod kierunkiem prof. Marka Durlika, wykonał drugą operację wszczepienia tak pobranej nerki biorcy metodą tradycyjną. Operację przeprowadzono u trzydziestoletniego chorego z niewydolnością tego narządu, któremu wszczepiono nerkę pobraną wcześniej mało inwazyjną metodą w technice 3D od jego brata.

fot.CSK


Technika 3D pozwala operatorowi na precyzyjne rozpoznanie otoczenia pola operacyjnego, co znacząco zmniejsza ryzyko komplikacji w czasie operacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku pobrania nerki od żywego dawcy. Obrazowanie 3D jest coraz powszechniej wykorzystywane w różnych dziedzinach chirurgii oraz zabiegach laparoskopowych. Ale dopiero od niedawna stosowane jest w przeszczepach nerek, głównie do pobrania tego narządu od żywego dawcy. Operacja w naszym Szpitalu jest jedną z pierwszych jakie dotychczas przeprowadzono na świecie. Obraz trójwymiarowy lepiej uwidacznia szczegóły anatomiczne, zmniejszając ryzyko popełnienia błędu i minimalizując powikłania. Wykorzystanie tej techniki w operacjach laparoskopowych otwiera nowy rozdział w tego typu zabiegach. 

Link do prezentacji autorów operacji na temat przeprowadzonej  operacji

http://www.youtube.com/watch?v=7EFnI1si1PA

W Polsce pobrania nerek od żywych dawców,są w zdecydowanej mniejszości.W roku 2011 przeszczepiono w Polsce 1088 nerek w tym od żywych dawców 40 nerek.Dla porównania w Szwecji,Holandii w USA liczba narządów od żywych dawców przekracza 40% przeszczepianych nerek (w USA przeszczepia sie rocznie ponad 15000 nerek). 

opracowanie 2K 1P na podstawie materiałow CSK i Poltransplant

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI