Przeszczep skóry skuteczny w leczeniu bielactwa

Wersja do wydruku   

Dermatolodzy ze szpitala Henry Forda w Chicago (USA) potwierdzili we własnych badaniach, że przeszczep skóry jest skutecznym i bezpiecznym zabiegiem w przywracaniu prawidłowej funkcji skóry u pacjentów z bielactwem. W pierwszym badaniu tego typu w Stanach Zjednoczonych naukowcy wykazali poprawę zabarwienia skóry o około 43% porównując z barwą skóry zdrowej pacjenta. Wśród 23 osób leczonych u ośmiu, z miejscowymi zmianami, poprawa w zabarwieniu skóry wyniosła 68%.


Operacja polega na pobraniu skóry z miejsc zdrowych, prawidłowo zabarwionych pigmentem
i przeniesienie jej na okolicę odbarwioną (zabieg tego typu nazywamy autotransplantacją).
"Wyniki otrzymane w naszym badaniu wykazują dobre rezultaty takiej terapii”- ocenił dr Iltefat Hamzavi, główny badacz  i adiunkt w oddziale dermatologii Szpitala Henry Forda.  "Ten rodzaj terapii daje szansę na poprawę osobom cierpiącym na zmiany bielacze naniedużych powierzchniach skóry.
Bielactwo jest chorobą, która powoduje utratę barwnika znajdującego się w skórze, efektem jest tworzenie się przebarwień skóry o zmiennej wielkości i lokalizacji. W Stanach Zjednoczonych częstość
występowania to 1 na 200 osób, występuje częściej u osób z ciemną karnacją. Standardowe leczenie to terapia światłem i maści.

Bielactwo rozwija się na skutek obumierania komórek skóry nazywanych melanocytami. Komórki te są niszczone przez własny system immunologiczny (proces taki nazywamy autoagresją). Uszkodzenie melanocytów powoduje brak produkcji pigmentu (melaniny) i odbarwianie się skóry. Zabieg pomagający w usuwaniu zmian bielaczych nazywamy przeszczepem keratocytów i melanocytów. Wiodącym ośrodkiem w tej dziedzinie jest Centrum Bielactwa w Arabii Saudyjskiej. Operacje tego typu wykonuje się również w Europie. W trakcie zabiegu pobiera się ze zdrowych miejsc  melanocyty, które produkują pigment w skórze, włosach, oczach. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnie tworzy się mieszaninę komórek skóry , którą przenosi się na zmienione chorobowo miejsce, pokrywając je specjalnym opatrunkiem biologicznym, powodującym zaadoptowanie się skóry w nowym miejscu. Miejsca,w których dotychczas dokonywano tego rodzaju zabiegów, to dłonie, ramiona, nogi, stopy, twarz, brzuch. Przeciętna wielkość leczonej zmiany w trakcie jednego zabiegu to powierzchnia karty kredytowej.

zobacz http://www.chorobycywilizacyjne.pl/bielactwo

opr 1P na podstawie  http://www.henryford.com,  http://www.eblue.org/article/S0190-9622(11)00527-5/abstract

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI