Na Euro 2012 trzymamy kciuki za Abidala

Wersja do wydruku   

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się do finału. Emocje rosną. Hiszpania,Portugalia,Włochy a może „bracia” Niemcy, obdarzani coraz większą sympatia przez Polaków, zostaną Mistrzami!

Przy okazji zmagań sportowych na najwyższym poziomie historia napisana przez życie, najlepszego reżysera. Eric Abidal nie zagrał tym razem w reprezentacji Francji, ale mimo to dla wielu jest bohaterem zasługującym na najwyższe trofea. Abidal jest zawodnikiem FC Barcelona, reprezentantem Francji. W kwietnia tego roku Abidal przeszedł przeszczep wątroby. W Hiszpanii jego historia jest powszechnie znana. Historia Abidala dotarła też do nas i pokazuje, że to co Polacy myślą o przeszczepach, to nieprawda.


Mit 1:  Na przeszczep czekają nadużywający alkoholu , opaśli pięćdziesięciolatkowie

Polacy kojarzą choroby wątroby z tymi, którzy „sobie na to zasłużyli”. Są przekonani o tym, że „nerki same się nie psują”. Stąd przekonanie, że choroby najczęściej dotykają tych, którzy prowadzą niechlujny tryb życia, nadużywają alkoholu, nie uprawiają sportu, nie dbają o siebie. O tym, że choroba nie wybiera, przekonują się dopiero, kiedy dotknie kogoś bliskiego lub kogoś znanego.

Eric Abidal zanim usłyszał diagnozę był młodym sportowcem w doskonałej formie. Francuz przed wykryciem u niego guza wątroby regularnie występował w barwach Barcelony, której zawodnikiem jest od 2007 roku. W styczniu przedłużył o kolejny rok kontrakt. W zespole narodowym Francji od 2004 roku rozegrał 61 spotkań. Daleko mu zatem do powyżej opisanego przypadku. Piłkarz to nie grubas spędzający cały dzień przed telewizorem – wychodzi ponad stereotyp i tym samym uświadamia, jak niewiele wiadomo społeczeństwu o przeszczepach.

Mit 2: Przeszczep trzeba powtarzać, bo starcza tylko na kilka lat

Jak długo Eric Abidal będzie żył z przeszczepionym organem, tego jeszcze nie wiadomo. Biorąc jednak pod uwagę rozwój medycyny i wyniki osiągane do tej pory, można być dobrej myśli. W Polsce dobrze mają się pacjenci, którzy przeszczep przeszli już nawet ponad dwadzieścia lat temu i nadal nic nie wróży im nagłego pogorszenia zdrowia.

Jeśli kariera Abidala będzie się rozwijać, media jeszcze długo będą wspominać o jego operacji, jako o jednym z ważniejszych wydarzeń jego życia. Faktem jest że trudno przewidzieć jak długo przeszczep będzie służyć biorcy ( nerka przeciętnie 10 lat , wątroba 15lat), zdarza się, że jedna operacja nie wystarczy. W poprzednich mistrzostwach zawodnik po dwukrotnym przeszczepie nerki grał w reprezentacji Chorwacji, a Polacy powinni go dobrze pamiętać. To Ivan Klasnic, który jako jedyny, w 54 minucie meczu, strzelił gola w starciu Chorwatów z Polakami. Nową nerkę dostał zaledwie rok wcześniej najpierw od matki,później od ojca. Przy tak skomplikowanym leczeniu nie ma reguły – choć roczny wskaźnik przeżywalności po przeszczepie nerki wynosi 95 proc., to komplikacje zawsze mogą wystąpić. Jedno jest pewne – przeszczep nie jest metodą na tymczasowe podtrzymanie życia.

Mit 3: Przeszczep nie daje normalnego życia, tylko przedłuża życie w chorobie czy nawet w agonii

Ivan Klasnic wrócił na boisko, zagrał w reprezentacji i pozbawił Polaków wygranej. To powinno być wystarczającym dowodem na nieprawdziwość tego stwierdzenia. Eric Abidal, choć być może nie będzie już grał w Barcelonie, na pewno spróbuje wrócić do sportu. Po przeszczepie nic nie jest niemożliwe, niewielu tylko jeszcze jest tych, którzy próbują. Co do życia w chorobie, to niestety nie pomógł przykład gwiazdy Manchesteru United, George’a Besta, który nie wyplątał się z choroby alkoholowej. Po przeszczepie wątroby żył „tylko” pięć lat. Nie zaszkodził mu jednak sam przeszczep, zabrakło sił do walki z nałogiem.

opracowanie: K & 1P

link do strony domowej Chorwata : http://www.ivanklasnic.com/home

ostatnie info o Eriku Abidalu :  http://entertainmenthookup.com/barcelonas-abidal-could-return-to-play-again-doctor/

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI