Koalicja Hepatologiczna na spotkaniu w Agencji Oceny Technologii Medycznych

Wersja do wydruku   

Koalicja Hepatologiczna, w odpowiedzi na swoje pismo, została zaproszona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych (AOTM) jako konsultant społeczny do dyskusji na temat nowych terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz , jak się potem okazało, samorządowych programów zdrowotnych.


Gospodarzem spotkania była pani Anna Brzezińska – dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych. Ustalono, że przedstawiciele organizacji pacjentów związanych z chorobami wątroby będą współuczestniczyć w wytypowanych posiedzeniach AOTM, w trakcie których będą opiniowane zagadnienia związane z leczeniem wirusowych chorób wątroby, a także leczenie immunosupresyjne dla pacjentów po transplantacjach.
Przedmiotem współpracy w najbliższych miesiącach pomiędzy AOTM i Koalicją Hepatologiczną mają być nowe terapie stosowane w leczeniu zapalenia wątroby wywoływanego przez wirus HCV. Koalicja Hepatologiczna jest szczególnie zainteresowana jak najszybszym udostępnieniem polskim pacjentom nowej możliwości leczenia wzw typu C za pomocą terapii trójlekowej z zastosowaniem leków boceprevir i telaprevir. Badania kliniczne dowodzą, że zwiększają one skuteczność leczenia i nawet 80% pacjentów może na stałe wyeliminować wirusa ze swojego organizmu.
Z informacji przekazanych przez AOTM wynika, że Ministerstwo Zdrowia nie zleciło jeszcze do zaopiniowania przez AOTM sprawy refundacji nowych terapii dla wzw typu C. Wobec tego Koalicja Hepatologiczna zamierza obecnie monitorować przebieg spraw w Ministerstwie Zdrowia występując z zapytaniem o postęp prac oraz apelując o ich przyśpieszenie.
Koalicja Hepatologiczna liczy na to, że opinie przedstawione przez pacjentów zostaną potraktowane przez urzędników z odpowiednią powagą oraz że jej przedstawiciele będą mogli aktywnie zabierać głos w sprawach priorytetowych dla osób z wirusowymi chorobami wątroby.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI