"Arkońska" w Szczecinie działa bez zmian

Wersja do wydruku   

Władze szpitala przy ul. Arkońskiej zwołały w piątek konferencję prasową po  doniesieniach "Kuriera Szczecińskiego". Według "Kuriera" po odejściu części  lekarzy specjalistów jedyny w Szczecinie  i jeden z sześciu w Polsce oddział transplantologiczny miałby przestać istnieć.
- To nieprawda. Oddział działa  normalnie - zaprzeczył na konferencji dyrektor szpitala Mariusz Pietrzak. Sprawę listów dyrektor szpitala zgłosił do prokuratury. Do prokuratury ma trafić również sprawa rzekomego wstrzymywania przeszczepów przez zespół prof.  Wójcickiego.
W ciągu 12 lat w Szczecinie zostało przeszczepionych  380 wątrób. W zeszłym roku - 42, w roku 2012 do piątku - 30.

fot Anna Łukaszuk


O co więc chodzi? Sprawa sięga początku czerwca tego roku.

- Zaniepokoiło mnie, że przez półtora miesiąca nie odbył się żaden przeszczep - mówi Pietrzak. - Wtedy wezwałem ordynatora na rozmowę i podziękowałem mu za  kierowanie oddziałem do czasu wyjaśnienia. Nadal był on szefem programu  przeszczepu wątroby, ale nie był już ordynatorem. On sam odpowiedział na moje  zastrzeżenia mówiąc, że nie było przesłanek do przeszczepów. To może oznacza, że  nie było zgodności dawców i biorców. Cały czas badamy sprawę.

Tydzień po  rozmowie prof. Maciej Wójcicki, ordynator oddziału transplantologii, zwolnił się z pracy. Razem z nim odszedł jego pięcioosobowy zespół złożony z chirurga - transplantologa, dwójki  anestezjologów i hepatologa. Miejsce Wójcickiego zajął Samir Zeair, również transplantolog. Od czerwca przeszczepił 16 wątrób.

- To pokazuje, że  problemu nie ma - zapewnia Samir Zeair. - Nie ma ludzi niezastąpionych i mamy  nadal świetnych specjalistów. Nad transplantacją wątroby pracuje ośmiu  chirurgów, sześciu hepatologów, trzech anestezjologów i jedenaście osób z  OIOM-u. To wystarcza.

        Po złożeniu wymówienia prof. Wójcicki  wysłał do swoich pacjentów list, w którym informował, że odchodzi i że pozostają pod opieką, za którą on już nie odpowiada.

- To spowodowało, że pacjenci  wpadli w panikę i zaczęli się zastanawiać czy zgodzić się na przeszczep czy też nie, skoro mają być pozostawieni samym sobie - mówi prof. Marta Syczewska,  szefowa zespołu hepatologów w szpitalu przy Arkońskiej. - Takich rzeczy robić nie wolno, bo to szkodzi chorym.

na podstawie tekstu z Gazety z dnia 19.10.2012

 

Poniżej oświadczenie

Pani Profesor Marty Wawrzynowicz -Syczewskiej w sprawie opieki dla pacjentów przed i po transplantacji wątroby

w Szpitalu Wojewódzkim przy Arkońskiej w Szczecinie .

Szanowni Pacjenci!

Uprzejmie informuję, że w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej 4 w Szczecinie nadal funkcjonuje oddział hepatologiczny (chorób wątroby) oraz Poradnia Transplantologiczna , przyjmująca pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia wątroby (znajdujących się na aktywnej liście oczekujących) oraz pacjentów
będących po przeszczepieniu wątroby.
Oddział Hepatologiczny, dysponujący 24 łóżkami,  znajduje się w strukturach Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii PUM. Lekarze tam pracujący zajmują się kwalifikacją chorych do przeszczepienia i prowadzeniem chorych po przeszczepie od 1996r., czyli od momentu wykonania pierwszego udanego zabiegu przeszczepienia wątroby w Szczecinie  przez zespół prof. S. Zielińskiego z dr Romanem Kostyrką na czele. Ponadto oddział przyjmuje chorych z szeroko rozumianymi chorobami wątroby do diagnostyki i ewentualnego leczenia.  Z oddziałem można kontaktować się pod nr 91 813 9456 lub 9452. Przy przyjęciu wymagane jest skierowanie. W przypadkach pilnych chorzy przyjmowani są niezwłocznie, o ile oddział dysponuje wolnymi miejscami, w innych przypadkach uzgadniamy przyjęcie w terminie późniejszym.

Poradnia Transplantologiczna przy ul. Broniewskiego 12 czynna jest codziennie: w poniedziałki i w czwartki od godziny 8.00 do 10.30 oraz w pozostałe dni robocze od godz. 9.00 do 11.00. Wszyscy chorzy, zakwalifikowani bądź przeszczepieni w
SPWSZ w Szczecinie,  mogą zgłaszać się do tej placówki, jeżeli mają taką wolę. Przyjmujemy również pacjentów, którzy byli
przeszczepieni w innych ośrodkach, ale zmienili miejsce zamieszkania, albo osiągnęli wiek dojrzały. Kontakt z Poradnią
znajduje się pod nr  91 813 9340 lub 9341. Pacjenci mogą tez skorzystać z adresu mailowego: martaws@wp.pl


z  poważaniem,

Marta Wawrzynowicz-Syczewska

Lekarz-transplantolog

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI