Byliśmy na XI Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplatacyjnego w Bydgoszczy

Wersja do wydruku   

Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia mieli przyjemność zostać zaproszeni na XI Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego . W obradach Kongresu uczestniczyli prezes stowarzyszenia Eugeniusz Rydel oraz Monika Siekierka. Mieli oni okazję zapoznać się z najnowszymi metodami stosowanymi w dzisiejszej transplantologii. 


 

M.in. pokazana została bezinwazyjna metoda przeszczepu nerki dokonana przez robot "Da Vinci" i szeroko omówione badania światowych instytutów nad pracami związanymi z komórkami macierzystymi.
Wszystko wskazuje na to , że transplantologia przyszłości nie będzie przypominała dzisiejszych przeszczepów organów. Prace nad komórkami macierzystymi są tak daleko zaawansowane, że naukowcy są pewni w niedługim czasie stworzyć nowe organy  (nerkę, wątrobę czy sercę), które posłużą do przeszczepień.
Specjalnymi gośćmi Kongresu byli również kolejni członkowie stowarzyszenia: prof. dr hab. Marta Wawrzynowicz-Syczewska oraz dr n. med. Krzysztof Pabisiak, który przeprowadził trzy prezentacje dot. transplantacji nerki, bazując na doświadczenich Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i ośrodka transplantacyjnego w Szczecine  .
Przygotował:  E. Rydel

 

M.in. pokazana została bezinwazyjna metoda przeszczepu nerki dokonana przez robot "Da Vinci" i szeroko omówione badania światowych instytutów nad pracami związanymi z komórkami macierzystymi.Wszystko wskazuje na to , że transplantologia przyszłości nie będzie przypominała dzisiejszych przeszczepów organów. Prace nad komórkami macierzystymi są tak daleko zaawansowane, że naukowcy są pewni w niedługim czasie stworzyć nowe organy  (nerkę, wątrobę czy sercę), które posłużą do przeszczepień.

Specjalnymi gośćmi Kongresu byli również kolejni członkowie stowarzyszenia: prof. dr hab. Marta Wawrzynowicz-Syczewska oraz dr n. med. Krzysztof Pabisiak, który przeprowadził trzy prezentacje dot. transplantacji nerki, bazując na doświadczenich Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i ośrodka transplantacyjnego w Szczecine.

Przygotował:  E. Rydel

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI