Brytyjscy lekarze przygotowują transplantację całej twarzy

Wersja do wydruku   

Komisja etyki lekarskiej wydała zgodę zespołowi kierowanemu przez Petera Butlera z Royal Free Hospital w Londynie na poszukiwania odpowiednich kandydatów do operacji.

W ubiegłym miesiącu francuscy lekarze przeprowadzili pierwszy przeszczep fragmentu twarzy.

Dziennik 'The Times' informuje, że z zespołem Royal Free Hospital kontaktowało się już 20 osób zainteresowanych przeszczepem twarzy - są to przede wszystkim ofiary poparzeń. W wyborze pacjenta lekarze musza jednak kierować się nie tylko kryteriami fizycznymi ale i psychologicznymi - po operacji pacjent będzie miał twarz dawcy i musi umieć sobie z tym poradzić.


'Jeżeli nie wybierzemy mądrze, będzie to katastrofa nie tylko dla pacjenta ale całego przedsięwzięcia' - mówi cytowany przez 'Timesa' Butler. Jeżeli odpowiedni pacjent zostanie znaleziony, operacja może odbyć się w ciągu roku.

Konieczne będzie jeszcze uzyskanie kolejnego pozwolenia komisji etyki. Brytyjskie Królewskie Kolegium Lekarskie nadal jest sceptyczne wobec operacji przeszczepów twarzy, jednak wielu lekarzy zmieniło zdanie po sukcesie Francuzów.

Pacjentką francuskich chirurgów plastycznych była Izabelle Dinoire która utraciła nos, usta i podbródek z powodu pogryzienia przez psa. Deformacje twarzy utrudniały jej mówienie i gryzienie pokarmów. Tkanki do przeszczepu pobrano od zmarłej dawczyni.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI