Zimowe Nicholas Cup 2005 w Zakopanem

Wersja do wydruku   

4-te Międzynarodowe Igrzyska Sportowe dla Dzieci po Przeszczepieniu Narządu – Nicholas Cup 2005 odbędą sie w Polsce w Zakopanem.

   Zawody o Puchar Nicholas'a wzięły swoją nazwę od Nicholas'a Green'a - włoskiego siedmiolatka, który zginął tragicznie na skutek fatalnej pomyłki włoskiej mafii, która mylnie ostrzelała samochód, którym podróżowali państwo Green wraz z dwójką swoich dzieci - Nicholasem i Eleanor. W skutek strzelaniny Nicholas Green został ciężko ranny w głowę. Dwa dni później lekarze stwierdzili, że jego mózg jest martwy. Wówczas, państwo Green podjęli decyzję o oddaniu narządów ich synka do transplantacji.


Był marzec 1994 roku.

Dzięki temu, że Reg i Maggie Green wyrazili zgodę na pobranie narządów ich ukochanego dziecka, lekarzom w Rzymskim Szpitalu Dzieciątka Jezus udało się uratować życie dziewięciu ciężko chorym pacjentom. Jednym z nich była dziewiętnastoletnia Maria Pia Pedala, która w dniu śmierci Nicholas'a była w śpiączce spowodowanej niewydolnością wątroby. Po przeszczepie wróciła do zdrowia, wyszła za mąż i urodziła synka, którego nazwała Nicholas.

   Historia Nicholas'a Green'a została nagłośniona zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie. Spotkała się z ogromnym odezwem ze strony włoskiego społeczeństwa - imieniem Nicholas'a Green'a nazwano wiele szkół, skwerów i szpitali. Państwo Green powołali do życia Fundację - Nicholas Green Foundation w celu uświadamiania ludziom o istnieniu problemu, jakim jest niedobór narządów do transplantacji oraz zwiększania akceptacji społecznej dla tej metody leczenia. Zaczęto mówić o "efekcie Nicholas'a", który spowodował w 1994 roku podwojenie liczby dawców narzadów we Włoszech. Reg Green napisał książkę o tym samym tytule: "The Nicholas Green Efect". Zrealizowano film fabularny zatytuowany: "Dar Nicholas'a" ("Nicholas Gift"), w którym główne role zagrali Jamie Lee Curtis i Alan Bates.

   W celu upamiętnienia tragicznej śmierci Nicholas'a Green'a i altruistycznej decyzji jego rodziców Światowa Federacja Zawodów Sportowych (World Transplant Games Federation) postanowiła zorganizować zawody sportowe dla dzieci z przeszczepionym narządem.

Tegoroczne Światowe Igrzyska Sportowe - Nicholas Cup 2005 odbędę się w dniach 19 – 26 lutego w Zakopanem.

   Miejscem pobytu uczestników będzie Centralny Ośrodek Sportu. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: - Fundacja Zjednoczeni dla Transplantacji, która od 1998 roku zajmuje się upowszechnianiem w polskim społeczeństwie idei transplantacji jako skutecznej metody leczenia, - Światowa Federacja Zawodów Sportowych (World Transplant Games Federation), która już od ponad 20 lat organizuje letnie i zimowe olimpiady sportowe dla osób po przeszczepie narządu, - Iwonickie Centrum Kształcenia Ustawicznego (ICKU)

   Impreza przygotowywana jest już od grudnia 2003 roku przez koordynatorów Komitetu Organizacyjnego. Nawiązaliśmy już współpracę w Zakopanem z: Centralnym Ośrodkiem Sportu, Urzędem Miasta, Starostwem Tatrzańskim, Muzeum Tatrzańskim, Domem Ludowym w Kościelisku, firmą „WATRA”, dyskoteką Finlanda Artic Club, pensjonatem „Marzanna” oraz szkołami: Gimnazjum nr 1, Szkołą Podstawowa nr 2 i Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Młodzież ze szkół przygotuje program artystyczny i pełnić będzie funkcję wolontariuszy.

Igrzyska w Zakopanem przeznaczone są dla dzieci od 4 do 17 roku życia. Spodziewamy się, iż w zawodach weźmie udział około 60 dzieci z całego świata oraz 20 polskich reprezentantów. Dzieci będą startować w takich dyscyplinach sportowych jak m.in: narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo. Zawody będą pierwszą tego typu imprezą organizowaną w Polsce z udziałem uczestników z całego świata. Poza funkcją integracyjną, głównym ich celem jest promowanie transplantacji jako skutecznej metody leczenia. Pragniemy także zmotywować środowisko osób po przeszczepie do podejmowania aktywności sportowej.  

   Zawody o Puchar Nicholas'a będą miały nie tylko charakter igrzysk sportowych, ale również kampanii medialnej. Telewizja Polska nadała już krótki materiał informujący o naszej imprezie w serwisach informacyjnych, m.in.: w Panoramie i Teleexpresie. Nawiązaliśmy już współpracę z regionalnym radiem Alex w Zakopanem i TVP 3 Regionalna Zakopane, które będą na żywo nadawać wywiady z uczestnikami zawodów. Relacje z imprezy będą opublikowane w gazetach regionalnych: Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański i Dziennik Polski.

   Organizatorzy spodziewają się, iż Patronat Honorowy nad Igrzyskami obejmie Pani Jolanta Kwaśniewska - Małżonka Prezydenta RP. Do udziału w Komitecie Honorowym zaprosiliśmy m.in.: Prof. Maurice Slapak'a (Prezydenta World Transplant Games Federation - Anglia), Sir Prof. Roy’a Calne (wybitnego chirurga – transplantologa) oraz Pana Stanisława Paszczyka (Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego). Podczas trwania Igrzysk będziemy udostępniać materiały informacyjne dotyczące przeszczepiania narządów wszystkim uczestnikom i kibicom imprezy. W przyszłości planujemy regularnie organizować podobne igrzyska sportowe dla dzieci z Polski i Europy.

Zobacz także stronę internetową http://www.nicholascup2005.iwonicz-zdroj.pl

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI