14-19 października 2002 "ŻÓŁTY TYDZIEŃ"

Wersja do wydruku   
Akcja promocyjna szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby A i B ( WZW typu A i B ) tzw. "żółtaczce pokarmowej" i "żółtaczce wszczepiennej".
W dniach 13-18 maja br. (poniedziałek-sobota) przypada termin podania drugiej dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz preparatu skojarzonego przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B (WZW typu A i typu B – „żółtaczce pokarmowej i wszczepiennej”) w ramach tegorocznej akcji promocyjnych szczepień „Żółty Tydzień”. Należy pamiętać, że jedynie przyjęcie pełnego cyklu szczepień zapewnia długotrwałą ochronę przed zachorowaniem na WZW.

Od 13-18 maja osoby, które skorzystały z promocyjnego szczepienia przeciwko WZW typu B oraz preparatem skojarzonym przeciwko WZW typu A i typu B powinny zgłosić się do gabinetów szczepień, w których przyjęły pierwszą dawkę szczepionki. Pełny cykl szczepień w przypadku tych szczepionek składa się z trzech dawek preparatu.

W tym roku w akcji „Żółty Tydzień” bierze udział 90 miast. Dziesiątej edycji kampanii towarzyszy hasło „Dla bezpieczeństwa w kraju i za granicą”, w którym zawarte są najważniejsze przesłania akcji. Organizatorzy kampanii stwarzają szansę do szczepień po promocyjnej cenie przede wszystkim osobom przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, których profilaktyka nie jest już finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia. Do około 60% zakażeń groźnym wirusem WZW typu B w naszym kraju dochodzi właśnie w placówkach opieki medycznej. „Żółty Tydzień” ma również na celu uświadomienie, że WZW typu A i typu B są najczęstszymi chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne, wśród osób podróżujących. Dla wyjeżdżających za granicę akcja jest więc okazją do promocyjnych szczepień przed wakacjami.

Co roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B zapada w Polsce kilka tysięcy osób. Wirus WZW typu A przenosi się drogą pokarmową. Do zakażenia nim dochodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej, mytych w niej owoców czy innych surowych pokarmów. Wirusem WZW typu B można zarazić się poprzez zabiegi medyczne i niemedyczne (fryzjer, kosmetyczka, przekłuwanie uszu, tatuowanie), a także drogą kontaktów seksualnych. WZW typu B może powodować marskość lub raka wątroby. Obu chorobom i ich groźnym powikłaniom można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia ochronne.

PEŁNA LISTA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ MOŻNA ZNALEŹĆ NA STRONIE: www.zoltytydzien.pl/punkty_szczepien.phtml

Odwiedź również stronę www.szczepienia.pl

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI