Dializoterapia wątroby w Skarżysku-Kamiennej

Wersja do wydruku   
Dializoterapia jako metoda ratowania życia osób dotkniętych chorobami wątroby jest w Polsce stosowana dotychczas tylko w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 15 czerwca podczas sympozjum poswieconego skonomizacji systemu medycznego poinformowano i zaprezentowano dializator zainstalowany w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej który będzie pomagał pacjentom dorosłym

Nowe, mało znane w Polsce możliwości dializoterapii wątroby, inicjowanej właśnie w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej, zaprezentowano 15 czerwca podczas krajowego sympozjum poświęconego ekonomizacji systemu medycznego. Dializoterapia jako metoda ratowania życia osób dotkniętych chorobami wątroby jest w Polsce stosowana dotychczas tylko w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dializator zainstalowany w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej będzie pomagał pacjentom dorosłym - poinformował dyrektor tej placówki, Michał Okła.

Dr Piotr Peszyński z Uniwersytetu w Rostocku wyjaśnił, że opracowana na tej uczelni dializoterapia wątrobowa to jedyna na świecie metoda wybiórczego eliminowania substancji toksycznych z krwi chorych na wątrobę. Umożliwia ona podtrzymywanie i stabilizację funkcji wątroby, przeprowadzenie skutecznego przeszczepienia dzięki wydłużeniu czasu oczekiwania na ten narząd i podtrzymuje funkcje wątroby po częściowej resekcji (np. w wyniku nowotworu). "W licznych przypadkach pozwala nawet uniknąć przeszczepu nowego narządu" - zaznaczył Peszyński.

Prof. Wojciech Rowiński, transplantolog z Warszawy, powiedział, że "dializoterapia to swoisty pomost, który pozwala pacjentowi przejść z ostrej niewydolności narządu do odzyskania witalności po jego przeszczepieniu". Według profesora, nie jest prawdą, że transplantacje to elitarne zabiegi, na które Polskę nie stać. Nefrologiczne dializowanie 11 tys. pacjentów kosztuje nas rocznie 650 mln zł, tymczasem na przywracające w pełni zdrowie przeszczepy wydajemy zaledwie 55 mln zł - argumentował.

Wiceminister zdrowia, Aleksander Nauman, tłumaczył, że najnowocześniejsze i bardzo specjalistyczne procedury medyczne są kosztowne, więc muszą je limitować nawet najbogatsze kraje. "Oprócz bariery finansowej musimy jednak pokonać również obyczajową, to znaczy uzyskać szersze możliwości pobierania organów do przeszczepów; po tzw. aferze łódzkiej liczba dawców narządów gwałtownie zmalała" - podkreślił.

Cena dializatora, w który wyposażono szpital w Skarżysku-Kamiennej, wynosi ok. 30 tys. marek niemieckich. Koszt jednej dializy wątrobowej sięga 10 tys. marek - ujawnił producent aparatury.

(PAP) 18.06.2002

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI