III Zjazd Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" - w informacji agencyjnej PAP

Wersja do wydruku   
W Warszawie 21 września odbył się zjazd Stowarzyszenia Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "Życie po przeszczepie". Celem Stowarzyszenia jest m.in. propagowanie wiedzy na temat chorób wątroby i profilaktyki oraz dążenie do zmiany świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów.
Jak podał przewodniczący Polskiej Rady Transplantacyjnej prof. Wojciech Rowiński, do końca 2001 r. dokonano w Polsce 333 przeszczepień wątroby; w tym roku już około 90. W niektórych ośrodkach wyczerpano już limit przeszczepień przewidzianych w umowach z Ministerstwem Zdrowia na ten rok. Transplantolodzy starają się więc, by go zwiększyć.

Duży problem w Polsce stanowi postawa społeczeństwa wobec pobierania narządów do przeszczepów. Według badań Demoskopu 39% ogółu Polaków jest przychylnie nastawiona do pobierania narządów od zmarłego, ale aż 55% respondentów nie zgodziłoby się na pobranie narządu po swoim zgonie. Sprzeciw wobec pobrania narządów do przeszczepu w rejestrze sprzeciwów wyraziło zaś niecałe 1% Polaków. Szczegółowe wyniki badania zrealizowanego z inicjatywy Krajowej Rady Transplantacyjnej i Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie będą przedstawione w przyszłym tygodniu przy okazji sympozjum specjalistów w tej dziedzinie medycyny.

(PAP) 23.09.2002

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI