26 stycznia - Krajowy Dzień Transplantacji

Wersja do wydruku   
Polska jest krajem, w którym przeszczepianie narządów rozpoczęto bardzo wcześnie. 26 stycznia 1966 profesor Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski przeszczepili nerkę młodej uczennicy szkoły pielęgniarskiej i chociaż miało to miejsce w 4 lata po pierwszej udanej transplantacji, była to 621 operacja tego typu na świecie.
Od tamtego czasu dokonano kilku tysięcy transplantacji wielu organów pobranych od zmarłych dawców. Kilka tysięcy ludzi wróciło do życia dzięki podarowanym narządom czy tkankom. W rocznicę tamtego przeszczepu (to już 37 lat temu) ustanowiono KRAJOWY DZIEŃ TRANSPLANTACJI

Jeżeli popierasz idee transplantacji, tak jak to czyni papież Jan Paweł II , który powiedział ..."Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów" ... i jesteś gotów dobrowolnie po swojej śmierci oddać swoje organy do przeszczepu – powiedz to głośno. Porozmawiaj o tym ze swoją rodziną i najbliższymi . Zapoznaj ich ze swą wolą. Napisz też kartkę informując, że zgadzasz się na oddanie swoich organów i noś ją zawsze w portfelu.

„Nie zabieraj swoich organów do nieba - tam dobrze wiedzą, że są one potrzebne wyłącznie tutaj" Nie daj się zaskoczyć - przemyśl sprawę zawczasu!

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI