Parlament Europejski w sprawie kupowania narządów

Wersja do wydruku   
Dziś - w piątek 24 października Parlament Europejski będzie głosował nad przepisami, które mają na celu ograniczenie handlu ludzkimi narządami. Nowe prawo umożliwi karanie osób, które zapłaciły za narządy od żywego dawcy poza granicami Unii Europejskiej.
Kupowanie narządów jest zabronione w samej Unii. Nowe przepisy rozszerzą ten zakaz także na inne kraje. Oznacza to, że mieszkańca Unii Europejskiej będzie można ukarać za to, że za pieniądze zdobył narząd do przeszczepienia w którymś z krajów rozwijających się, gdzie proceder ten jest dość często spotykany. Karze podlegać będą także lekarze, którzy podejmą się takiego zabiegu. Przeciwnicy proponowanej ustawy wskazują, że problem handlu narządami tkwi przede wszystkim w braku narządów do przeszczepiania. Szacuje się, że 15-30% chorych w Europie umiera w oczekiwaniu na dawcę. Dlatego zamiast lub obok zakazu kupowania narządów do przeszczepiania proponują wprowadzenie przepisów podobnych do obowiązujących w Hiszpanii i Belgii, gdzie brak sprzeciwu na pobranie narządów po śmierci oznacza domyślną zgodę. Takie prawo z pewnością zwiększyłoby liczbę dawców w samej Unii Europejskiej.

Przepisy w sprawie zakazu kupowania narządów po ich uchwaleniu przez Parlament Europejski będą musiały zostać przyjęte przez poszczególne kraje członkowskie UE.

za mp Kurierem Elektronicznym Medycyny Praktycznej

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI