Węgierska strona internetowa o łapówkach dla lekarzy

Wersja do wydruku   
Kontrowersje i publiczną debatę wzbudziła na Węgrzech strona internetowa, na której umieszczono dane lekarzy ginekologów wraz z sumą pieniędzy, jakiej oczekują od swoich pacjentów w formie "koperty". Po interwencji węgierskiego inspektora ochrony danych osobowych informacje ze strony zostały usunięte, ale incydent zainspirował ogólnonarodową debatę na temat "szarej strefy" w ochronie zdrowia. Węgierska strona internetowa o łapówkach dla lekarzy
Na stronie internetowej o adresie http://www.halapenz.hu/(hálapénz oznacza po węgiersku popularną "kopertę") widnieje już tylko oświadczenie podpisane przez jej autora, który informuje, że całą zawartość strony przekazał inspektorowi ochrony danych osobowych. Autor stanowczo zaprzecza też, jakoby udostępnił komukolwiek zebrane przez siebie informacje. W ten sposób odcina się od dziesiątek podobnych stron internetowych, które za jego przykładem zaczęły publikować informacje o lekarzach biorących łapówki.

Postępowanie w sprawie publikacji danych osobowych lekarzy wszczął 5 stycznia węgierski inspektor danych osobowych Attila Péterfalvy. 12 marca ogłosił, że opublikowanie na stronie internetowej tego typu informacji bez zgody osób, których dotyczą, jest nielegalne. Przeciwko autorowi strony wystąpili także pomówieni lekarze. Kilku z nich złożyło pozwy do sądu. Cała sprawa przybrała jednak znacznie szerszy obrót. Z jednej strony w internecie pojawiły się dziesiątki podobnych stron zachęcających pacjentów do ujawniania przypadków wręczania łapówek, z drugiej strony sprawa wywołała poważną dyskusję, w którą zaangażował się rząd i najważniejsze organizacje lekarzy.

Przewodniczący węgierskiej izby lekarskiej István Eger, opowiedział się za walką z łapówkami, ale ocenił, że rząd powinien zwiększyć płace lekarzy do poziomu porównywalnego z resztą krajów Unii Europejskiej. Minister zdrowia Mihály Kökény zapowiedział, że jego resort pracuje nad pakietem reform, które mają ograniczyć "szarą strefę" w ochronie zdrowia. Szacuje się, że suma, jaką pacjenci płacą lekarzom w nieoficjalnym obiegu, może wynosić 150-250 mln USD rocznie. Wśród zmian w funkcjonowaniu węgierskiej ochrony zdrowia proponuje się między innymi przejrzystą wycenę świadczeń, wprowadzenie dopłat do niektórych usług i wydawanie pacjentom rachunków za wszystkie poniesione koszty.

za mp.pl

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI