Rusza kolejna edycja "żółtego tygodnia"

Wersja do wydruku   
W dniach 22 marca - 3 kwietnia punkty szczepień w całym kraju oferować będą szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B po obniżonej cenie. Akcja pod nazwą "żółty tydzień" organizowana jest już po raz 13. Akcję, podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach wspiera Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzona Wątrobą "Życie po przeszczepie".
W 1989 r. zaczęto wprowadzać bezpłatne szczepienia przeciwko WZW B, ale dotyczą one tylko wybranych grup. Najpierw objęto nimi noworodki, w 1990 r. pracowników ochrony zdrowia oraz studentów i uczniów szkół medycznych, a później osoby z grup ryzyka. W 1994 r. wprowadzono obowiązkowe szczepienia noworodków i niemowląt. Pozostałe osoby mogą się zaszczepić na własną rękę.

Szacuje się, że program szczepień przyczynił się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań - w 1993 r. odnotowano 13 tys. przypadków WZW typu B, obecnie dochodzi do ok. 2 tys. zachorowań rocznie. Nosicieli wirusa może być jednak więcej, ocenia się, że u ok. 300 tys. Polaków zakażenie wirusem przechodzi bezobjawowo.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że liczba zakażonych HBV na całym świecie wynosi ponad 250 mln i stale się zwiększa.

Adresy ośrodków biorących udział w akcji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.zoltytydzien.pl/punkty_szczepien.phtml

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI