20 września ruszyła XIV edycja akcji „Żółty Tydzień"

Wersja do wydruku   

Już 20 września rozpoczęła się XIV edycja akcji szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B - „Żółty Tydzień".

Celem akcji jest propagowanie wiedzy i profilaktyka wirusowych zapaleń wątroby typu A i B.

Wciąż miliony Polaków ryzykują swoim zdrowiem.

Od 20 września do 2 października możemy zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami. W tym czasie do punktów szczepień powinni się zgłosić wszyscy, którzy rozpoczęli cykl szczepień podczas wiosennej edycji „Żółtego Tygodnia". Wtedy należy przyjąć drugą i ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu A oraz trzecią przeciwko WZW typu B. Osoby, które zaszczepiły się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy wirusów również powinny przyjąć ostatnią dawkę.


Warto też pomyśleć o kompleksowej ochronie zdrowia i zaszczepić się także przeciwko grypie.

„Szczepionka przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby może być podana jednocześnie ze szczepionką przeciw grypie, podczas tej samej wizyty w punkcie szczepień. Trzeba pamiętać aby podana została w dwa różne miejsca i w osobnych strzykawkach" - informuje prof. dr hab. Lidia Brydak, Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

Idzie wirus ze Wschodu...

W Polsce w ostatnim dziesięcioleciu liczba osób w wieku do 50 lat podatnych na zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) zwiększyła się z 40 do ponad 70 %, a blisko 90% dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed wirusem.

Lekarze ostrzegają, że wraz ze wzrostem liczby osób podatnych na wirusa tzw. żółtaczki pokarmowej (WZW typu A) wzrasta również zagrożenie wybuchem epidemii wyrównawczej. Wirus ten jest bardzo zakaźny i przenosi się drogą pokarmową. Aby doszło do zakażenia wystarczy zetknąć się z osobą zakażoną (najczęściej zakażamy przed wystąpieniem pierwszych objawów), umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie lub zjeść pożywienie przygotowane przez osobę nie przestrzegającą zasad higieny.

Żółtaczkę pokarmową często przywozimy z zagranicznych wojaży - i to nie tylko z dalekich tropików, ale przede wszystkim zza wschodniej granicy.

Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "Życie po przeszczepie", które włącza się w akcje profilaktyki chorób wątroby, przestrzegając osoby zdrowe, by zabezpieczały się przed tą groźną chorobą poprzez szczepienia ochronne. Pacjenci, którzy przeszli transplantację najskuteczniej docierają do osób bagatelizujących profilaktykę,

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI