Pytania do naszych konsultantów

Wersja do wydruku   

Dużą popularnością cieszy się nasz panel konultantów. W dziale FAQ gromadzimy najbardziej typowe pytania i odpowiedzi na nie. Warto więc odwiedzać ten dział.

Dla przykładu pytanie zadane naszemu konsultantowi z działu diabetologii Panu doktorowi Sławomirowi Starzyńskiemu.

Pytanie: Mój synek właśnie zachorował na cukrzycę typu 1. Proszę odpowiedzieć, czy czas przeszczepów likwidujących lub ograniczających tą chorobę jest na dziś bliższy czy dalszy. Kiedy można się spodziewać, że drogą przeszczepu będę mógł pomóc mojemu dziecku?


Odpowiedź:

Problem zastosowania przeszczepów w diabetologii ma swoją szczególną specyfikę w porównaniu do wykorzystania transplantologii w celu leczenia innych chorób. Pomimo często podawanych optymistycznych informacji trzeba powiedzieć, że sprawa nie jest tak prosta. Należy pamiętać, że w przypadku cukrzycy typu 1 mamy do czynienie ze zniszczeniem autoimmunologicznym nie całej trzustki, ale tylko jej części odpowiedzialnej za wydzielanie insuliny (tzw. komórki beta). Trzustka odpowiada także za wydzielanie enzymów trawiennych, wydziela też inne hormony i ta część jej funkcji jest zazwyczaj prawidłowa. W przypadku cukrzycy typu 1 najkorzystniejszy byłby więc przeszczep nie całego organu (trzustki) ale samych komórek beta. I takie przeszczepy się wykonuje, lokując przeszczepiane komórki nie w trzustce, ale np. w wątrobie. Procedura jest bardzo skomplikowana, komórki muszą być specjalnie chronione przed uszkodzeniem, istnieje konieczność stosowania leków immunosupresyjnych. Problem polega także na tym, że cukrzyca to nie tylko zaburzenie wydzielania insuliny przez komórki beta. Komórka beta to skomplikowana struktura, która musi odczytywać ile insuliny ma wydzielić, w jakim czasie, musi sterować samym procesem syntezy insuliny. I tu zaczynają się problemy, bowiem przeszczepione komórki nie funkcjonują pod tym względem prawidłowo. Tym nie mniej obserwuje się stały postęp i uzyskiwany czas przeżycia komórek beta jest coraz dłuższy. Przeszczep całej trzustki stosowany jest najczęściej u pacjentów poddawanych jednocześnie przeszczepowi nerki w przypadku ich niewydolności, eliminując często konieczność podawania insuliny. Od 50 do 60% pacjentów nie wymaga podawania insuliny przez 5 lat po przeszczepie

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI