Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

Wersja do wydruku   

6 stycznia 2005 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających pacjentów po przeszczepach z Ministrem Zdrowia.

Stowarzyszenie Transplantacji Serca reprezentował Prezes – Tadeusz Bujak i osoby z Koła Krakowskiego STS, a Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzona Wątrobą ,,Życie po przeszczepie’’ – Vice prezes Zarządu Głównego  dr Magdalena Kożuchowska. Ministra reprezentował Podsekretarz Stanu – pan Paweł Sztwiertnia, a w końcowej fazie zebrania Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego – pan Adam Kalinowski.

- Tadeusz Bujak stwierdził, że pacjenci pozbawieni są informacji na temat zmian w systemie opieki nad osobami po przeszczepach, co wprowadza atmosferę totalnego przerażenia. Tym bardziej, że nieoczekiwanie dramatycznie podrożał lek stosowany u mniej więcej 75% pacjentów po transplantacji serca i innych narządów.

Od 1 stycznia 2005 r. sandimmun neoral, opakowanie (50 kapsułek) ma kosztować 49zł (25mg), 89 zł ( 50 mg) oraz 136 zł (100 mg). Proponowany zamiennie, tańszy equoral nie jest ( wg autorytetów transplantologii) odpowiednikiem neoralu, nie był rzetelnie przebadany i nie powinien być stosowany tak powszechnie, jak jest stosowany neoral. Pacjenci nie chcą być traktowani jak króliki doświadczalne! Minister oświadczył, że sprawę leków wyjaśni.


Oświadczył też, że NFZ zakontraktował leczenie wysokospecjalizowane i nie ma powodu do niepokoju. Są wydzielone środki ( w 2004 r. – było to 138 mln zł, w 2005 r – będzie 153 mln zł) przekazane do NFZ, a w razie potrzeby będą przelewane miedzy oddziałami NFZ. Zmiana stanu prawnego nie powinna niczego zaburzyć.

 Jeśli chodzi o przekazywanie informacji – zadeklarowano, że ,,warto pytać’’ i że Ministerstwo zawsze znajdzie czas na rozmowy z przedstawicielami stowarzyszeń pacjentów. - M. Kożuchowska zapytała jak szybko można oczekiwać wyjaśnienia i zmian na liście leków refundowanych.

Odpowiedzią było wyjaśnienie, że ustawa przewiduje zmianę list co najmniej co pół roku, ale to nie oznacza, że nie może ona nastąpić nawet za dwa tygodnie.

Spotkanie trwało 1,5 godziny ! Jako Stowarzyszenie będziemy się dowiadywać u pana Kalinowskiego już za 10 – 15 dni jak mają się sprawy ! BĄDŹCIE DOBREJ MYŚLI !!!

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI