Nieoczekiwane może się zdarzyć

Wersja do wydruku   

14 marca rusza XV edycja akcji Żółty Tydzień. Jej celem jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby (WZW) typu A i B.

Od 14 do 25 marca będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami.

W tym czasie na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie czeka prawie 1300 punktów szczepień w całej Polsce. Adresy punktów znajdują się na stronie www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0-801 109 509.


Zacznij lub dokończ

Oprócz tych, którzy rozpoczynają szczepienia, w czasie Żółtego Tygodnia do punktów szczepień powinni się zgłosić wszyscy, którzy kontynuują cykl szczepień rozpoczęty podczas jesiennej edycji. Wtedy należy przyjąć drugą, ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu A oraz trzecią i ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B.

Osoby, które zaszczepiły się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy wirusów również powinny przyjąć ostatnią dawkę.

Nie unikaj szczepień

Zwykle szczepienia kojarzą nam się tylko z dzieciństwem. Wtedy przyjmujemy szczepionki obowiązkowe, z wiekiem jednak o takiej profilaktyce zapominamy. A przecież na zachorowania jesteśmy narażeni każdego dnia. Myślenie w kategoriach – „mnie to nie dotyczy” nie uchroni przed zagrożeniem, a traktowanie szczepień jak zła koniecznego jest bardzo poważnym błędem.

Stop groźnym chorobom

Bagatelizowanie wirusowych zapaleń wątroby może mieć fatalne konsekwencje. W Polsce blisko 93% osób do 15. roku życia i aż 70 % osób do 30 r. ż., nie ma przeciwciał chroniących przed WZW typu A czyli żółtaczka pokarmową. Na zachorowania szczególnie narażeni się ludzie młodzi, aktywni, często podróżujący. Epidemiolodzy ostrzegają przed groźbą wybuchu epidemii wyrównawczej. Leczenie WZW typu A jest bardzo uciążliwe i długotrwałe. Specjaliści informują, że wraz z wiekiem przebieg choroby jest coraz cięższy, a jego konsekwencje mogą być trwałe - włącznie z poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby. Blisko 40% zakażonych powyżej 40. roku życia wymaga natychmiastowej hospitalizacji i stosowania kilkumiesięcznej diety, a co za tym idzie długotrwałej przerwy w pracy. WZW typu A może prowadzić do aplazji szpiku (choroba układu krwiotwórczego), żółtaczki cholestatycznej, ostrej niewydolności nerek, zaburzeń hematologicznych, a nawet ostrej niewydolności wątroby prowadzącej do zgonu.

Jeszcze groźniejsze jest wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wirus tego typu żółtaczki jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Mimo dużych sukcesów w walce z żółtaczką typu B , w Polsce co roku notuje się ok. 2 tys. nowych zakażeń.

W grupie ryzyka jest każdy, kto dotąd się nie zaszczepił. Do zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry (m.in. iniekcje, dializy, zabiegi stomatologiczne) oraz podczas kontaktu z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Żeby się zakazić wystarczy zaledwie kropla krwi. Do blisko 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia, w dodatku częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Przyczyną zakażenia ludzi młodszych częściej są kontakty seksualne, zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu.

Szczepienia gwarantują bezpieczeństwo

Od lat lekarze informują, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B są szczepienia ochronne.

„Żółty Tydzień” to okazja do zaszczepienia się preparatami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Możemy zaszczepić się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki w odstępie 1 miesiąca od dawki pierwszej i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), ewentualnie pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (2 dawki, drugą pomiędzy 6-12 miesiącem) i WZW typu B (3 dawki według schematu 0-1-6 miesięcy).

 W organizację akcji jak co roku zaangażowane jest Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE", które skupia osoby poddane przeszczepowi wątroby głównie w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Organizacja włącza się w akcje profilaktyki chorób wątroby, przestrzegając osoby zdrowe, by zabezpieczały się przed tą groźną chorobą poprzez szczepienia ochronne. Pacjenci, którzy przeszli transplantację najskuteczniej docierają do osób bagatelizujących profilaktykę.

W czasie akcji dostępnych będzie blisko 1300 punktów szczepień w 300 miastach Polski. Promocyjny koszt szczepienia obejmuje badanie lekarskie, cenę szczepionki oraz usługę zaszczepienia. Warto zatelefonować do punktu szczepień i umówić się na wizytę lub poprosić lekarza o receptę.

Więcej informacji pod numerem infolinii Wszystko o Szczepieniach 0-801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19 oraz w soboty w godz. 10 - 15, koszt połączenia lokalnego.

Adresy wszystkich punktów szczepień na stronach www.zoltytydzien.pl, www.szczepienia.pl oraz na plakatach, ulotkach i w prasie lokalnej. Informacje o akcji znajdziemy też na stronie www.przeszczep.pl

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI