Od lutego zmienią się ceny insulin

Wersja do wydruku   

Minister zdrowia podpisał dwa rozporządzenia, na mocy których od 1 lutego zmienią się ceny preparatów insulinowych. W związku z obniżką cen preparatów polskiego producenta zmniejszono limit refundacyjny, co powoduje, że za pozostałe preparaty pacjenci zapłacą więcej.

Obniżka cen dotyczy preparatów Gensulin N, Gensulin R i Gensulin M produkowanych przez Bioton. Do tych cen dostosowano nowy, niższy limit refundacyjny w grupach preparatów insulinowych ludzkich i krótkodziałających analogów insulin.

Oznacza to, że za preparaty, których ceny się nie zmieniły (Actrapid, Humalog, Humulin, Insulatard, Mixtard), więcej zapłacą pacjenci.

Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że preparaty te podrożeją o średnio 10,22 zł. Chcąc uniknąć podwyżki, pacjenci będą musieli przestawić się na inny preparat.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało też umieszczenie na listach leków refundowanych nowych analogów insulin krótkodziałających (NovoMix30 FlexPen, NovoMix30 Penfill, NovoRapid FlexPen, NovoRapid Penfill). Preparaty te mają zostać uwzględnione już w najbliższym projekcie nowelizacji rozporządzeń refundacyjnych W dalszej przyszłości na listach refundacyjnych mają się znaleźć również długodziałające analogi insulin. Ich refundacja wymaga jednak zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy, który uwzględnia między innymi tę kwestię.


KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI