Pionierski zabieg wszczepienia biologicznej zastawki w Krakowie

Wersja do wydruku   

W Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowie dokonano pierwszego w Polsce i na świecie zabiegu wszczepienia nowej biologicznej, bezszwowej zastawki aortalnej serca.

Nowe zastawki wyprodukowano w USA w ośrodku 3F Therapeutics, którego radzie naukowej przewodniczy prof. James L. Cox (znany m. in. z World Heart Foundation). Zastawki wykonane z worka osierdziowego konia są unowocześnioną wersją wcześniejszego modelu, który jest już stosowany także w Krakowie. W odróżnieniu od tej wcześniejszej wersji, nowej zastawki nie trzeba wszywać, wyposażona jest bowiem w stent, co powoduje, że wystarczy ją wprowadzić do ujścia aorty. Pod wpływem ciepła zastawka rozkurcza się i ściśle przylega do ścianek.

Nową zastawkę testować będzie 12 ośrodków na całym świecie, ale pierwsze zabiegi przeprowadzono właśnie w Krakowie


Zastawki wszczepiono trojgu pacjentom - mężczyźnie (77 lat) i dwóm kobietom (69 i 73 lata). Operację przeprowadził w ubiegłym tygodniu szef kliniki, profesor Jerzy Sadowski, w asyście doktora Bogusława Kapelaka.

Jedną z zalet nowej zastawki jest bardzo krótki czas zabiegu - trwa on zaledwie minutę, podczas gdy w przypadku innych typów zastawek operacje są dłuższe, do pół godziny. Dzięki temu pacjent znacznie krócej korzysta z krążenia pozaustrojowego, co znacznie ryzyko powikłań. Łatwiejsza jest technika wszczepiania, nie wymaga zakładania szwów chirurgicznych. A po operacji nie trzeba podawać leków przeciwzakrzepowych.

 Materiał, z którego wykonano zastawkę jest też bardziej przyjazny dla pacjenta - praca takiej zastawki jest prawie niesłyszalna. W krakowskiej klinice wykonuje się najwięcej zabiegów kardiochirurgicznych w Polsce. Pod względem liczby zabiegów wszczepienia zastawek serca oraz allogenicznych zastawek serca zalicza się do światowej czołówki. Dla przykładu w ubiegłym roku przeprowadzono 2733 operacje, w tym 650 zabiegów wszczepienia zastawek serca i 1309 operacji pomostowania tętnic wieńcowych (by-passów).

Materiał za zgodą serwisu mp (Medycyna Praktyczna)

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI