Białko wirusa HCV odpowiada za rozwój raka wątroby

Wersja do wydruku   

Naukowcy odkryli białko wirusa Hepatitis C, które przyczynia się do rozwoju raka wątroby - donosi najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wirus Hepatitis C, zwany także HCV, jest jednym z pięciu typów wirusa WZW, czyli wirusowego zapalenia wątroby. Zakaża on komórki wątroby i przez wiele lat może się w nich rozwijać, nie dając właściwie żadnych objawów. Jednak proces degeneracji tkanki wątrobowej stale postępuje i może dojść do zwłóknienia wątroby, marskości lub nawet raka wątroby. Około 85 proc. chorych na raka wątroby jest jednocześnie zakażonych wirusem HCV. Dotychczas nie wiadomo było jednak, w jaki dokładnie sposób wirus sprzyja rozwojowi nowotworów wątroby.


Grupa naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego z Galveston pod kierunkiem dr Stanleya Lemona odkryła białko wirusowe, które blokuje ważny supresor nowotworowy, białko retinoblastoma, i w ten sposób przyczynia się do rozwoju raka wątroby.

Białko retinoblastoma jest jednym z najważniejszych białek regulujących cykl komórkowy. Jego brak lub uszkodzenie powoduje transformację nowotworową, czyli przekształcenie się normalnych komórek w rakowe. Naukowcy odkryli, że poziom białka retinoblastoma jest znacznie obniżony w komórkach wątroby zakażonych wirusem HCV.

Okazało się, że wirus produkuje białko, nazwane NS5B, które przyłącza się do białka retinoblastoma, powodując jego rozpad. W ten sposób wirus niszczy naturalną obronę komórki przed transformacją nowotworową, przyczyniając się do rozwoju raka. Jedyną dostępną obecnie terapią HCV jest stosowanie interferonu alfa wraz z dodatkowymi białkami o działaniu antywirusowym. Leczenie to jednak nie zawsze jest skuteczne, a ponadto wirus łatwo się na nie uodparnia. Poznanie pronowotworowego mechanizmu działania wirusa HCV pomoże opracować nowe metody leczenia, które mają szansę ochronić zakażone osoby przed rozwojem raka wątroby.

za PAP

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI