Szklana wątroba

Wersja do wydruku   

Brytyjscy naukowcy opracowują szklany model wątroby, by lepiej zrozumieć funkcjonowanie tego ważnego narządu.

   Zespół specjalistów z University of Leeds w pierwszym rzędzie będzie starał się odwzorować geometryczną strukturę wątroby - sześciokątne szklane pojemniki z kanalikami o średnicy 1/200 milimetra biegnącymi od brzegów ku centrum, ku szklanej "żyle centralnej".


     Następnie można będzie ustalić, jak zachowują się w podobnym środowisku komórki. W wątrobie bogata w tlen krew tętnicza miesza się z bogatą w składniki pokarmowe krwią z żyły wrotnej. Choć badania nad wątrobą są prowadzone od stuleci, wiele zagadnień pozostało nierozstrzygniętych. Organ ten spełnia ogromną liczbę funkcji - między innymi wytwarza żółć, produkuje liczne białka (na przykład czynnik krzepnięcia), odtruwa organizm, magazynuje krew.

     Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do opracowania skuteczniejszych metod leczenia chorób wątroby. Choć ma ona ogromną zdolność regeneracji, nadużywanie alkoholu, wirusowe zapalenie czy niektóre trucizny oraz wiele chorób mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia wątroby i śmierci. Jedynym wyjściem jest wtedy przeszczep - prace nad sztuczna wątrobą, wykorzystującą hodowlę komórek, nie dają wciąż zadowalających rezultatów. Być może nowy model lepiej się sprawdzi.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI