Hepatitis C i alkohol; wzajemne oddziaływanie, rezultaty i implikacje

Wersja do wydruku   

Alkoholizm i chroniczne hepatitis C (HCV) są powszechną przyczyną chorób wątroby w świecie. Zakażenie wirusem hepatitis C , i spożywanie alkoholu często idą w parze i razem prowadzą do gwałtownego wzrostu schorzeń wątroby.

      Przeprowadzono gruntowny przegląd literatury angielskiej, wykorzystując komputerowy system przeszukiwania medycznych baz danych.

Rezultaty:


     Zakażenie wirusem hepatitis C przeważa u niewyselekcjonowanych środowisk alkoholików ( 14% do 36% ) i u alkoholików z choroba wątroby ( do 51%). U zainfekowanych wirusem hepatitis C osobników spożywajacych alkohol w nadmiarze, występowały bardziej ostre histologiczne uszkodzenia, szybszy postęp choroby i większa częstotliwość kryptogennej marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby. Spożywanie alkoholu obniża pozytywną reakcję w leczeniu interferonem.

     Mechanizm wzajemnego oddziaływania alkoholu i HCV nie został dotychczas w pełni zbadany, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że decyduje o tym wpływ alkoholu na system immunologiczny, na wirusa i inne czynniki związane z HCV i pierwotnym rakiem wątroby.

Konkluzje:

     Spożywanie alkoholu i infekcja wirusem HCV często występują jednocześnie. Istnieją obszerne wyniki badań potwierdzające, że alkohol negatywnie wpływa na naturalny przebieg zakażenia HCV, ale nie jest do końca jasne w jaki sposób alkohol i HCV współdziałają na siebie. Pacjenci z chronicznym HCV powinni unikać spożywania alkoholu, chociaż należy jeszcze ustalić jaki poziom spożycia alkoholu przyspiesza choroby wątroby.

J Clin Gastroenterol 2003 Mar.36(3) 242- 52 Bhattacharya R, Shuhart MC.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI