Żółty Tydzień a podstawowa wiedza z zakresu transplantologii

Wersja do wydruku   

W gorzowskich szkołach wyższych obyły się spotkania szkoleniowe ze studentami pt. „Współczesne zagrożenia epidemiologiczne”. Zadaniem spotkań jest uświadomienie studentom, których zalicza się do wysokiej grupy ryzyka zakażenia wzw A, B czy C jak ważna jest profilaktyka w tym szczepienia na wzw A i B.

Wykłady prowadziła lek.med. Beata Szyszka-Jedrachowicz z Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Gorzowie. W drugiej części spotkania mówi się o konsekwencjach i skutkach przewlekłej choroby wirusowego zapalenia wątroby, czyli marskości i jedynej współczesnej metodzie leczenia czyli transplantacji.

     Spotkania ze studentami są okazją do podstawowego wykładu z zakresu ogólnej wiedzy o transplantacji, istniejącego prawa i świadomości społecznej w tym zakresie. Wykłady prowadzi prezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” Krzysztof Pijarowski będący sam ponad 5 lat po transplantacji wątroby.


     Studenci otrzymali „Oświadczenia woli” a podczas wykładu mówiono jak trudna ale za razem ważna jest dyskusja w rodzinie, z bliskimi na temat swojego stosunku do ideii dawstwa i transplantacji . Podczas wykładu studenci dowiadywiedzieli się także jaki jest stosunek Kościoła Katolickiego do transplantacji.

     10 marca spotkanie odbyło się ze studentami gorzowskiego AWF (ok 180 stydentów). 15 i 16 marca w spotkanich uczestniczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie ( 5 grup, w sumie ok 1400 studentów).

W kwietniu planujemy kolejne, podobne spotkania ze studentami uczeli w Zielonej Górze.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI