Rusza ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna pod hasłem „Zostań w grze"

Wersja do wydruku   

Zbadaj się! Zostań w grze!

W czerwcu 2005 roku będzie można wykonać bezpłatny test na obecność we krwi wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Badania zorganizowane zostaną w pięciu miastach Polski: Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy oraz Warszawie. W ich trakcie zostanie przebadanych kilka tysięcy osób.

Bezpłatne badania są kolejnym etapem ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pod hasłem: "Zostań w grze!". Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z WZW C zwanym przez ekspertów "dżumą XXI wieku". W jej ramach organizowane są akcje, które mają skłonić możliwie szeroką grupę osób do przebadania się na obecność wirusa typu C.

Rozpoczęciu badań w poszczególnych miastach towarzyszyć będą happeningi. Osoby w strojach sędziów piłki nożnej rozdadzą przechodniom żółte kartki. Znajdzie się na nich informacja o chorobie, grupach ryzyka oraz apel o przebadanie się pod kątem zarażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus).


Finał kampanii nastąpi 1 października br., który ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. W tym dniu podczas konferencji prasowej zostaną podsumowane rezultaty podjętych działań. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele organizatorów oraz największe polskie autorytety w dziedzinie chorób zakaźnych.

Obecnie kampanię społeczną "Zostań w grze!" wspierają: Konsultant Krajowy ds. Chorób Zakaźnych, Polska Grupa Ekspertów HCV, firma Roche Polska sp. z o.o., Medicover, Fundacja Św. Jerzego, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Patronat medialny nad kampanią objęły tygodnik Ozon, tygodnik Tina oraz Poradnik Medyczny.pl

WZW C w Polsce

Z danych statystycznych wynika, że w Polsce jest około 730 tys. (dane Polskiej Grupy Ekspertów HCV) osób zakażonych HCV. Do 2004 roku wykryto zaledwie około 15 tys. przypadków zakażenia, co stanowi ok. 2% wszystkich osób chorujących na tę chorobę. W Polsce istnieje bardzo mała świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ludzie nie zdają sobie sprawy, kto jest zagrożony tą chorobą i w jaki sposób można się nią zarazić. Zmniejszyła się również liczba osób leczonych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest często nazywane "cichą epidemią". Uszkodzenie funkcji wątroby może przebiegać bezobjawowo, przez wiele lat, prowadząc ostatecznie do groźnego stanu, jakim jest marskość wątroby. W zaawansowanej marskości jedynym skutecznym sposobem leczenia jest transplantacja wątroby. Nieleczona marskość wątroby może prowadzić do powstania nowotworu tego narządu. W odróżnieniu od wirusów typu A i B, nie ma obecnie szczepionki, która pomogłaby uchronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C. Istnieją natomiast coraz bardziej skuteczne metody leczenia tego schorzenia za pomocą interferonu i rybawiryny. Powodzenie terapii uzależnione jest między innymi od wczesnego wykrycia choroby. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań pod kątem obecności wirusa w organizmie.

Dodatkowe informacje o przebiegu kampanii "Zostań w grze!", jak również informacje dotyczące WZW C można znaleźć na stronach internetowych: www.hcv.pl i www.Hep-Links.com.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI