Kościół za transplantacjami - z portalu Interia PL

Wersja do wydruku   

Czy to prawda, że nosi ksiądz biskup w dokumentach oświadczenie, że zgadza się na pobranie narządów w razie śmierci? - zapytała "Gazeta Lubuska" ks. Adama Dyczkowskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

"Tak" - odpowiedział biskup. "Najpierw taką notatkę miałem w starym, książeczkowym prawie jazdy. Teraz w portfelu noszę oryginalny druk, który ktoś mi podarował. Podarowanie śmiertelnie chorej osobie swoich narządów jest wspaniałym dowodem miłości bliźniego" - dodał hierarcha. Większym może już być tylko oddanie za kogoś życia. Powinniśmy wszyscy o tym pamiętać".


Kościół katolicki po raz pierwszy oficjalnie poparł transplantacje. Może dzięki temu więcej śmiertelnie chorych osób doczeka się przeszczepu - pisze " Gazeta Lubuska". Książeczkę "Kościół a transplantacja" wydało Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie". To pierwsza publikacja z oficjalnym przyzwoleniem władz Kościoła na druk. Niedługo dotrze ona do kościołów.

"Jan Paweł II popierał przeszczepy, a polski Kościół przez lata nabierał wody w usta" - twierdzi Krzysztof Pijarowski, prezes stowarzyszenia. "Może wreszcie to się zmieni. Teraz śmiertelnie chorzy umierają, bo nie mogą się doczekać nowego serca, wątroby, nerki... To dlatego, że jest niewielu dawców. Pobraniu narządów sprzeciwiają się rodziny zmarłych".

za Interia PL

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI