Jonah Lomu wraca na boisko

Wersja do wydruku   

Najpopularniejszy rugbista świata Jonah Lomu, który przez ostatnie dwa lata nie mógł uprawiać sportu z powodu zapalenia kłębuszkowego nerek, podpisał dwuletni kontrakt z nowozelandzką drużyną North Harbour.

Po raz pierwszy , po chorobie,wybiegł na boisko 4 czerwca. Zagrał w pokazowym meczu zorganizowanym dla upamiętnienia kapitana reprezentacji Anglii Martina Johnsona.

"Świadomość, że będę mógł znowu wybiec na boisko jest dla mnie jak piękny sen" - powiedział najlepiej opłacany swego czasu rugbista w świecie. Jonah Lomu pod koniec lipca 2004 roku przeszedł transplantację nerki. Jeden z najsłynniejszych skrzydłowych świata od blisko dziesięciu lat cierpiał na schorzenie pracy nerek powodujące przedostawanie się do moczu zbyt dużej ilości białka.


29-letni wówczas Lomu otrzymał nerkę od anonimowego dawcy. W lutym 2004 roku zawodnik ogłosił, że jeżeli nie przejdzie transplantacji zostanie przykuty do wózka inwalidzkiego.

Lomu był najlepszym zawodnikiem Pucharu Świata w 1995 roku, chociaż Nowa Zelandia uległa w finale drużynie RPA. W PŚ w 1999 roku Lomu ponownie błyszczał i w dużej mierze jemu Nowa Zelandia zawdzięcza zwycięstwo w turnieju.

W reprezentacji kraju rozegrał 63 mecze. Zadebiutował w drużynie narodowej w wieku 19 lat (najmłodszy reprezentant w historii).

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI