Aktualności

Prezent pod choinkę czyli nowa lista refundacji

24.12.2011

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.
Obwieszczenie Ministra Zdrowia zawiera listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Mówiąc po polsku wykaz  leków za które ministerstwo będzie płaciło ( częściowo lub w całości).

Przegladając listę leków upewnimy się że minister odpowiadając na obawy związane z leczeniem immunosupresyjnym po nowym roku wypowiedział urzędniczą formułę o bezpieczeństwie pacjentów. Zobacz czy bedziesz bezpieczny.

 Więcej >

Idą Święta

22.12.2011

Za Cyprianem K.Norwidem niech się stanie
„Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień
wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na
niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb
biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. „
 
Niech radość i spokój
Świąt Bożego Narodzenia
towarzyszą
Wszystkim Pacjentom po Przeszczepie
i
 Tobie drogi internauto myszkujący na tych stronach
przez cały nadchodzący Nowy Rok.

życzy

Zarząd

Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

i

Redakcja Polskiego Portalu Transplantacyjnego  przeszczep.

 Więcej >

Minister odpowiada. Czy uspokaja?

16.12.2011

Pacjenci po przeszczepach nie mają się czego obawiać. Dzięki zapisom ustawy refundacyjnej i negocjacjom przeprowadzonym przez Resort Zdrowia z producentami leków, zarówno oryginalne leki immunosupresyjne, jak ich odpowiedniki (tzw. "generyki"), będą od przyszłego roku tańsze niż obecnie, a dla pacjentów - dostępne za opłatą ryczałtową do wysokości limitu - napisał w swojej odpowiedzi na nasz list Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia. Po przeczytaniu informacji wyraź swoja opinię w sondzie(prawa strona panelu) 

 Więcej >

Pierwsze efekty naszego ostatniego listu do posła Arłukowicza

15.12.2011

W czasie ostatniego spotkania sejmowej Komisji zdrowia (wczoraj, 14 grudnia), dwóch posłów zadało ministrowi pytania w sprawie sytuacji pacjentów po przeszczepieniach po wejściu w życie "Ustawy o refundacj". Inspiaracją pytań były nasze listy skierowane do komisji i ministra. Również media zauważyły wizytę w biurze poselskim ministra Arłukowicza i związany z nią problem pacjentów po transplantacji.

 Więcej >

Petycja w sprawie refundacji do Ministra Zdrowia

14.12.2011

Członkowie Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" złożyli w szczecińskim biurze posła, ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza list w sprawie ustawy refundacyjnej. Wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku. Obawiają się, że wprowadzenie zamienników (tzw. leków generycznych) w miejsce leków oryginalnych może zagrozić ich życiu.

fot.A.Szkocki GS24

 Więcej >

Sukces ortopedów ze Szczecina - pierwszy przeszczep miednicy

11.11.2011

Wydaje się, że dziedzinie transplantologii klinicznej dokonano już wszystkie istotne operacje. Tymczasem kalendarium ważnych wydarzeń transplantacyjnych należy odnotować sukces w postaci pierwszego przeszczepienia miednicy. Po raz kolejny zespół transplantacyjny ze Szczecina wykonał nowatorską operację. Pacjent, któremu przeszczepiono miednicę wrócił do pełnej sprawności fizycznej.

 Więcej >

Nowa ustawa lekowa - gorzej niż w peerelu?!

10.11.2011

Poniżej kilka publikacji na temat ustawy lekowej. Jeśli przejrzeć doniesienia prasowe to urzędnicy ministerstwa moga powiedzieć, że debata na temat ustawy odbyła się. Jak wynika z poniższych tekstów poza rozmową, żeby nie powiedzieć według reguły "Gadał dziad do obrazu...", żadna lekcja nie została wyciągnięta z przeprowadzonych rozmów. Choć może to mylny wniosek, poprostu urzędnicy i doradcy w Ministerswie Zdrowia wiedzą najlepiej jak rozwiązywać bolączki systemu ochrony zdrowia w Polsce. "Nadchodząca" ustawa refundacyjna zdecydowanie przeczy tej odważnej tezie. 

 Więcej >

List do Rzecznika Praw Obywatelskich

03.11.2011

Zarząd naszego stowarzyszenia, realizując postulat Walnego Zgromadzenia, przygotował i wysłał do Rzecznika Praw Obywatelskich list z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie ustawy regulującej ceny leków, Zarząd poparł także list przygotowany przez Fundację Transplantacja O.K.! dotyczący również powyższej ustawy zmieniającej ceny naszych leków oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia zaostrzającego kary dla lekarzy za formalne błędy w
dokumentacji.

 Więcej >

Nowa ustawa lekowa - czy będzie bezpiecznie?

31.10.2011

Z Nowym Rokiem mają obowiązywać nowe zasady finansowania leczenia między innymi pacjentów po przeszczepie ( zasady miały wejśc w życie od 15 września 2011 - wstrzymano wejście w życie ustawy- dlaczego...?). Głownym zamysłem w tworzeniu nowych przepisów  projektodawcy i dotychczasowego  płatnika tj. Ministerstwa Zdrowia było obniżenie kosztów leczenia chorych przewlekle. W podobnej sytuacji są pacjenci chorujący na cukrzycę czy astmę oskrzelową. Specyfika leczenia po transplantacji to przede wszystkim koniecznosć stosowania kilku leków zabezpieczających przed odrzuceniem narządu przez organizm biorcy. Okreśłane sa jako leki immunosupresyjne ponieważ obniżają odpowiedź układu immunologicznego na przeszczepiony narząd. Stosowanie leków immunosupresyjnych jest podstawowym elementem w terapii. 

 Więcej >

Sezon na grypę

11.10.2011

Nieodwołanie nadeszła idealna pogoda dla wirusów i innych stworów. Nikt ich nie widział, ale już dają znać o sobie.Coraz więcej osób widzimy chrząkających, prychających i kaszlących. Wymienione objawy to najlepszy sposób na szybkie rozprzestrzenianie się wirusów. Jak się bronić przed "zarazą" :

 Więcej >

Jubileusz WOŚP

11.10.2011

20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 8 stycznia 2012 roku. Temat cieszącej się największym zaufaniem społecznym w Polsce akcji charytatywnej przedstawia się następująco:
Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

 Więcej >

Wyspa Życia

11.10.2011

Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”  kontynuuje współpracę z Akademią Sztuki( dawniej Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej) w Szczecinie. Po raz kolejny plakaty szczecińskich studentów z pracowni prof. Leszka Żebrowskiego inspirują  do rozmowy o transplantacji. W tym roku projekt składa się z ośmiu plakatów eksponowanych  miastach województwa zachodniopomorskiego.

 Więcej >

XI Zjazd Stowarzysznia Szczecin 2011

11.09.2011

Kiedy pisalem te słowa niektórzy z uczestników zjazdu jeszcze oczekiwali na powrót do domu , inni szczęśliwie powrócili do domów.
W zjeżdzie wzięło udział 66 osób dosłownie z całej Polski :od Jasła przez Warszawe ; od Libuszy po Kwidzyn do Szczecina. Trzy dni w Szczecinie były intensywne......

 Więcej >

Pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta z wirusem HIV

29.08.2011

Transplantolodzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta zarażonego wirusem HIV. Operowany był 20-letni mężczyzna.

 Więcej >

Raport z Woodstocku, czyli po co tam jeździmy?

18.08.2011

Niektórzy po obejrzeniu telewizyjnych migawek z Przystanków Woodstock mogą zadać proste pytanie – co robi nasze stowarzyszenie wśród setek tysięcy młodych ludzi na takiej imprezie? Przecież, w zależności od tego która telewizja pokazuje ten festiwal, można zauważyć, że ta młodzież zainteresowana jest tylko muzyką, nieograniczoną wolnością, piwem, alkoholami mocniejszymi i narkotykami! Nic bardziej mylnego, oczywiście młodzi ludzie przyjeżdżają tam dla muzyki i specyficznej atmosfery, ale doskonale trafiają do nich idee przedstawiane przez organizacje pozarządowe.

 Więcej >

XI Zjazd Stowarzyszenia

11.08.2011

Zaproszenie na Zjazd Stowarzyszenia który odbędzie się w Szczecinie w dniach 9-11 września 2011.

Zaproszenie dla wszystkich członków stowarzyszenia, sympatyków oraz tych osób które chcą przystąpić do stowarzyszenia.

 

 Więcej >

Po raz czwarty promujemy transplantację na Przystanku Woodstock

05.08.2011

Mija drugi dzień naszej obecności na XVII Przystanku Woodstock. Jesteśmy tu bo po raz czwarty Wielka Fundacja Świątecznej Pomocy zaprasza nas do alejki organizacji pozarządowych i umożliwia nam przekazanie setkom tysięcy młodych ludzi idei transplantacji, sensu wypełnienia "Oświadczenia woli" i przeszczepiania narządów od zmarłych dawców. Tym razem pobijamy własne rekordy - tysiące rozmów i ponad osiem tysięcy rozdanych przez dwa dni "Oświadczeń" - a przed nami jeszcze dwa dni pracy!

 Więcej >

Wszystko na sprzedaż

24.07.2011

Wakacje w pełni! I kolejny artykuł o ciemnej stronie..... właśnie czego.

Transplantacji ? Niezaradnosći? Ludzkich słabościach?

 Więcej >

Jestem po przeszczepie

20.07.2011

 

Handel narządami, „Czarna wołga” to częste slogany przewijające się w tytułach prasowych informujących o transplantacji. Zainteresowanie mediów „przeszczepami” najczęściej ujawnia się poprzez pryzmat przedstawiania sensacyjnego wątku.

 Więcej >

Wstań i idź

19.07.2011

Historia zatoczyła koło? Pierwszym przeszczepem według apokryfów była transplantacja nogi której dokonali św.Kosma i Damian ( patroni transplantologów).

 

W szpitalu La Fe w Walencji (Hiszpania) przeprowadzono pierwsze na świecie równoczesne przeszczepienie obu nóg. Biorca to mężczyzna w wieku 20-30 lat, który w wyniku wypadku drogowego stracił obie nogi powyżej kolan. Do tej pory był skazany na wózek inwalidzki, a dzięki nowatorskiemu zabiegowi będzie mógł chodzić za około 6 miesięcy. Operacja trwała aż 10 godzin.

 Więcej >
1 2 3 ... 9 10 11 12 13 ... 54 55 56
Projektowanie stron SSI