Aktualności

Prosimy o kontakt

23.02.2006

Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" nawiąże kontakt z wszystkimi grupami formalnymi i nieformalnymi, Stowarzyszeniami, Klubami, skupiajacymi ludzi po przeszczepach wszelkich organów.

Kontakt: stowarzyszenie@przeszczep.pl lub tel: 512 428 020.

 Więcej >

Przypominamy o terminie zgłoszeń kandydatury do Nagrody im. Brajana Chlebowskiego

19.02.2006

„Nagroda im. Brajana Chlebowskiego” za wybitne osiągnięcia na rzecz popularyzacji idei transplantacji narządów oraz propagowania dawstwa organów do przeszczepień zostanie, po raz pierwszy przyznana jesienia tego roku przez Kapitułę Nagrody.

Nagroda im. Brajana Chlebowskiego przyznawana będzie w trzech kategoriach:

 • Organizacja pozarządowa
 • Dziennikarz, społecznik lub wolontariusz,
 • Osoba duchowna.

Nagrodzony laureat powinien dawać innym przykład jak w społeczeństwie polskim wytyczać nowe drogi mające na celu przełamywanie barier i uprzedzeń wobec transplantacji. Nagrodę przyznaje powołana w tym celu Kapituła.

Nagrodę stanowi statuetka i okolicznościowy dyplom.

 Więcej >

6 kroków jak przekazać 1% swojego dochodu na rzecz Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

13.02.2006

1. Wypełniając podatkowe zeznanie roczne ( PIT-36 lub PIT-37) oblicz swój podatek należny urzędowi skarbowemu

 

2. Od tej kwoty odlicz 1 % podatku należnego

3. Wpisz tę kwotę w odpowiedniej rubryce w swoim zeznaniu rocznym ( dla PIT –36 jest to pozycja 181, dla PIT-37 pozycja 111)

4. Obliczoną kwotę równą 1 % podatku wpłać na konto Stowarzyszenia Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „Życie po przeszczepie” przed złożeniem zeznania podatkowego ( nie później niż do 30.04.2006) w banku lub na poczcie. W tytule wpłaty zaznacz, że dotyczy ona 1% podatku za rok 2005. Koniecznie zachowaj dowód wpłaty.

5. Wypełniony formularz PIT wyślij do urzędu skarbowego

6. W przypadku nadpłaty podatku, otrzymasz zwrot powiększony o kwotę 1% podatku. Jeśli musisz dopłacić, pominiesz należną urzędowi skarbowemu kwotę o 1% podatku Konto bankowe Stowarzyszenia Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "Życie po przeszczepie" : 43 1500 1416 1214 1001 2125 0000 Kredyt Bank S.A. o /Gorzów Wlkp.

Bilanse i rozliczenia finansowe działalności Stowarzyszenia za lata 2001, 2002, 2003 i 2004 i 2005  znajdziesz na naszym portalu www.przeszczep.pl

 Więcej >

Przypominamy, że działa już infolinia dla osób zainteresowanych tematyką przeszczepów

11.02.2006

Przypominamy że w każdy wtorek  w godzinach 16.00-18.00 ,pod warszawskim numerem telefonu (022) 345 93 93  można zasięgnąć porad fachowców – lekarzy, psychologów i księży – dotyczących przeszczepów. Infolinia transplantologiczna, pierwsza tego typu w Polsce, została powołana przez Stowarzyszenie Pacjentów „Życie po Przeszczepie” pod patronatem firmy farmaceutycznej IVAX.

Koszt połączenia infolini równy rozmowie lokalnej według taryfy danego operatora

 Więcej >

„Przeszczepy – nadzieja na drugie życie”

01.02.2006

- nowa akcja społeczna „Zdrowia” - „Deklaracja zgody” dołączona do miesięcznika Magazyn „Zdrowie” wspólnie z POLTRANSPLANTEM - Polskim Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji, rozpoczyna akcję „Przeszczepy – nadzieja na drugie życie”.- chce uświadomić Polakom, że transplantacje są przyszłością medycyny i często jedyną szansą na wyleczenie chorób, w których inne metody leczenia zawiodły.

 Do najnowszego numeru miesięcznika została dołączona karta „Deklaracja zgody”, którą po wypełnieniu można nosić przy sobie, aby lekarze wiedzieli, że jej posiadacz zgadza się na przeszczep narządów.

 Więcej >

Troche statystyki

31.01.2006

W pierwszym miesiącu nowego roku - styczniu - nasz serwis odwiedziło ponad 20 tys. internatów.

Aktualnie na liscie odbiorców naszego biuletynu elektronicznego jest zarejestrowanych ponad 700 prenumeratorów.

 Więcej >

Pomarańczowe opaski

31.01.2006

Po publikacji w dodatku transplantacyjnym fotografii pomarańczowej opaski nadeszło wiele zapytań gdzie można je kupić.

Za kilka dni na stronie www.przeszczep.pl zostanie otworzony sklepik internetowy, w którym będzie można kupić opaski oraz koszulki z logo Stowarzyszenia.

Dochód ze sprzedazy zostanie przeznaczony na częściowe pokrycie akcji Oswiadczenia Woli, których koszty wysyłki siegają kilku tysięcy złotych ...

 Więcej >

Podziękowanie dla sponsora

29.01.2006

Miła niespodziankę dla Oddziału Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" w Warszawie sprawił członek ZG Stowarzyszenia Tadeusz Mika, który znając potrzeby prezes Odziału - Magdaleny Kożuchowskiej - pracującej dotychczas na pożyczonym komputerze, postanowił ufundować ze swoich prywatnych środków laptopa z przeznaczeniem dla biura Odziału.

W imieniu wszystkich członków naszego Stowarzyszenia wyrażamy gorace podziekowania z tak chojny gest Tadeusza Miki.

 Więcej >

Oświadczenia Woli

29.01.2006

Po licznych publikacjach związanych z inauguracją Kampanii Społecznej na Rzecz Transplntacji zostaliśmy "zasypani" kilkoma tysiącami próśb o przesłanie druków "Oświadczenia Woli".

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, gdyż w tej sytuacji czas oczekiwania na przesyłkę ulegnie wydłużeniu do ok. trzech tygodni.

Adresowaniem kopert i wysyłka zajmuje sie tylko jedna wolontariuszka - Natalia Kaczmarczyk.

 Więcej >

Nagroda im. Brajana Chlebowskiego

23.01.2006
„Nagroda im. Brajana Chlebowskiego” za wybitne osiągnięcia na rzecz popularyzacji idei transplantacji narządów oraz propagowania dawstwa organów do przeszczepień zostanie, po raz pierwszy , przyznana w listopadzie 2006 r., podczas uroczystej gali w Warszawie.  Więcej >

Specjalny numer naszego pisma już na stronie

22.01.2006
W dziele Nasze Wydawnictwa można pobrać w pliku pdf specjany numer naszego pisma poswięcony 40-leciu polskiej transplantologii. Zachącamy do lektury...  Więcej >

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...

22.01.2006

40-lecie pierwszego udanego przeszczepu w Polsce.

W tym roku, w styczniu, obchodzimy wielkie święto transplantologii polskiej – jubileusz czterdziestolecia pierwszego udanego przeszczepu.

Dnia 26 stycznia 1966 roku, w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, dokonano pierwszej w Polsce pomyślnej transplantacji nerki. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie ( pierwszy miał miejsce w roku 1954). Narząd został pobrany od chorej po ciężkim wypadku (uraz mózgu) – kiedy jej serce przestało pracować i nie udała się próba reanimacji. Chora zmarła, a na pobranie jej nerki była konieczna w tamtych czasach zgoda prokuratora. Tę zgodę Klinika uzyskała.

 Więcej >

Komunikat Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej biskupa Adama Dyczkowskiego

18.01.2006

W niedzielę, 22 stycznia br. ordynariusz dieczezji zielonogórsko-gorzowskiej biskup Adam Dyczkowski wystosował do wszystkich parafian diecezji specjalny komunikat poświęcony transplantacji.

Była to druga taka inicjatywa w Polsce – po głośnym, zeszłorocznym komunikacje Ordynariusza lubelskiego ks. Biskupa Józefa Życińskiego.

Dodajmy, że tego typu inicjatywy należą jeszcze do rzadkości w naszym kraju tym samym warto ten fakt nagłośnić.

Tekst komunikatu, odczytanego we wszystkich kościołach diecezji - kliknij

 Więcej >

INFOLINIA 0-22- 345 93 93

17.01.2006

Rusza pierwsza w Polsce infolinia dla osób zainteresowanych tematyką przeszczepów

Od 31 stycznia 2006, w każdy wtorek pod warszawskim numerem telefonu (022) 345 93 93 będzie można zasięgnąć porad fachowców – lekarzy, psychologów i księży – dotyczących przeszczepów. Infolinia transplantologiczna, pierwsza tego typu w Polsce, została powołana przez Stowarzyszenie Pacjentów „Życie po Przeszczepie” pod patronatem firmy farmaceutycznej IVAX.

 Więcej >

Kim był Brajan Chlebowski ?

13.01.2006

W dziale Nagroda im. Brajana Chlebowskiego zamieścilismy kilka materiałów prasowych poświęconych Brajanowi Chlebowskiemu - siedmioletniemu bohaterowi z Łodzi, ktorego po śmierci organy trafiły do transplantacji.

Regulamin Nagrody im. Brajana Chlebowskiego i formularz zgłaszania kandydatów w dziale NAGRODA im. BRAJANA CHLEBOWSKIEGO

 Więcej >

Kalendarium - Czy wiesz że:

11.01.2006

Z historii przeszczepiania narządów u ludzi

na świecie

 • 1954 - pierwszy przeszczep nerki (od brata bliźniaka) - początek ery tranplantologii (Joseph Murray - Boston)
 • 1963 - pierwszy przeszczep wątroby (Thomas Starzl - Denver)
 • 1966 - pierwszy przeszczep trzustki (Kelly i Lillehei - Minneapolis)
 • 1967 - pierwszy przeszczep serca (Christiaan Barnard - Kapsztad)

w Polsce

 • 1965 - pierwszy przeszczep nerki pobranej ze zwłok (Wiktor Bross - Wrocław)
 •  1966 - pierwszy przeszczep nerki pobranej od dawcy (Józef Gasiński - Bytom)
 • 1969 - pierwszy przeszczep serca (Jan Moll - Łódź)
 • 1986 - pierwszy udany przeszczep serca (Zbigniew Religa - Zabrze)
 • 1987 - pierwszy przeszczep wątroby (Stanisław Zieliński - Szczecin)
 • 1988 - pierwszy przeszczep trzustki (Jacek Szmidt - Warszawa)
 Więcej >

Brytyjscy lekarze przygotowują transplantację całej twarzy

10.01.2006

Komisja etyki lekarskiej wydała zgodę zespołowi kierowanemu przez Petera Butlera z Royal Free Hospital w Londynie na poszukiwania odpowiednich kandydatów do operacji.

W ubiegłym miesiącu francuscy lekarze przeprowadzili pierwszy przeszczep fragmentu twarzy.

Dziennik 'The Times' informuje, że z zespołem Royal Free Hospital kontaktowało się już 20 osób zainteresowanych przeszczepem twarzy - są to przede wszystkim ofiary poparzeń. W wyborze pacjenta lekarze musza jednak kierować się nie tylko kryteriami fizycznymi ale i psychologicznymi - po operacji pacjent będzie miał twarz dawcy i musi umieć sobie z tym poradzić.

 Więcej >

DLACZEGO POTRZEBNA JEST KAMPANIA SPOŁECZNA NA RZECZ TRANSPLANTACJI

06.01.2006

Zmiana świadomości naszego społeczeństwa wzgledem problematyki transplantacji i dawstwa narządów po śmierci jest niezwykle ważna choćby dlatego by nie ukazywały się ogłoszenia osób chcacych sprzedac organ o czym pisze Express Bydgoski.

Sprzedam nerkę, wszystko sprzedam

Piotr Schutta

To nie fikcja, to Polska. W Internecie kwitnie handel żywym towarem. Masa ludzi dla pieniędzy gotowa jest oddać niemal każdą część swojego ciała. Na przykład nerkę można kupić już za kilka tysięcy złotych

 Więcej >

Transplantacja nerki

05.01.2006
W dziale Transplantacja nerki dodano dane teleadresowe wszystkich polskich ośrodków transplantacyjnych, w których przeprowadza się przeszczepy nerek.  Więcej >

Od stycznia rusza Kampania Społeczna na Rzecz Transplantacji

30.12.2005

Od stycznia 2006 rusza Kampania Społeczna na Rzecz Transplantacji. Patronat honorowy nad Kampanią przyjął Minister Zdrowia Prof. Zbigniew Religa. Sukcesywnie bedziemy Państwa informować o kolejnych elementach Kampanii, których w miesiacu bedzie kilka.

W połowie stycznia konferencja prasowa w Warszawie. 26 stycznia obchody 40 rocznicy pierwszej udanej transplantacji nerki w Polsce połaczone z Dniem Transplantacji, które bedą miały miejsce w Galerii Porczyńskich w Warszawie. W tym też dniu ukaze się 8 stronnicowy dodatek do krajowego wydania Gazety Wyborczej poświęcony 40 letniej historii polskiej transplantologii. Koordynatorem i pomysłodawcą Kampanii jest Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie"

Patronat medialny objęły redakcje : "Gazeta Wyborcza", "Przewodnik Katolicki" oraz TVP S.A. i Polskie Radio S.A.

 Więcej >
1 2 3 ... 43 44 45 46 47 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI