Aktualności

Kalendarium - Czy wiesz że:

11.01.2006

Z historii przeszczepiania narządów u ludzi

na świecie

  • 1954 - pierwszy przeszczep nerki (od brata bliźniaka) - początek ery tranplantologii (Joseph Murray - Boston)
  • 1963 - pierwszy przeszczep wątroby (Thomas Starzl - Denver)
  • 1966 - pierwszy przeszczep trzustki (Kelly i Lillehei - Minneapolis)
  • 1967 - pierwszy przeszczep serca (Christiaan Barnard - Kapsztad)

w Polsce

  • 1965 - pierwszy przeszczep nerki pobranej ze zwłok (Wiktor Bross - Wrocław)
  •  1966 - pierwszy przeszczep nerki pobranej od dawcy (Józef Gasiński - Bytom)
  • 1969 - pierwszy przeszczep serca (Jan Moll - Łódź)
  • 1986 - pierwszy udany przeszczep serca (Zbigniew Religa - Zabrze)
  • 1987 - pierwszy przeszczep wątroby (Stanisław Zieliński - Szczecin)
  • 1988 - pierwszy przeszczep trzustki (Jacek Szmidt - Warszawa)
 Więcej >

Brytyjscy lekarze przygotowują transplantację całej twarzy

10.01.2006

Komisja etyki lekarskiej wydała zgodę zespołowi kierowanemu przez Petera Butlera z Royal Free Hospital w Londynie na poszukiwania odpowiednich kandydatów do operacji.

W ubiegłym miesiącu francuscy lekarze przeprowadzili pierwszy przeszczep fragmentu twarzy.

Dziennik 'The Times' informuje, że z zespołem Royal Free Hospital kontaktowało się już 20 osób zainteresowanych przeszczepem twarzy - są to przede wszystkim ofiary poparzeń. W wyborze pacjenta lekarze musza jednak kierować się nie tylko kryteriami fizycznymi ale i psychologicznymi - po operacji pacjent będzie miał twarz dawcy i musi umieć sobie z tym poradzić.

 Więcej >

DLACZEGO POTRZEBNA JEST KAMPANIA SPOŁECZNA NA RZECZ TRANSPLANTACJI

06.01.2006

Zmiana świadomości naszego społeczeństwa wzgledem problematyki transplantacji i dawstwa narządów po śmierci jest niezwykle ważna choćby dlatego by nie ukazywały się ogłoszenia osób chcacych sprzedac organ o czym pisze Express Bydgoski.

Sprzedam nerkę, wszystko sprzedam

Piotr Schutta

To nie fikcja, to Polska. W Internecie kwitnie handel żywym towarem. Masa ludzi dla pieniędzy gotowa jest oddać niemal każdą część swojego ciała. Na przykład nerkę można kupić już za kilka tysięcy złotych

 Więcej >

Transplantacja nerki

05.01.2006
W dziale Transplantacja nerki dodano dane teleadresowe wszystkich polskich ośrodków transplantacyjnych, w których przeprowadza się przeszczepy nerek.  Więcej >

Od stycznia rusza Kampania Społeczna na Rzecz Transplantacji

30.12.2005

Od stycznia 2006 rusza Kampania Społeczna na Rzecz Transplantacji. Patronat honorowy nad Kampanią przyjął Minister Zdrowia Prof. Zbigniew Religa. Sukcesywnie bedziemy Państwa informować o kolejnych elementach Kampanii, których w miesiacu bedzie kilka.

W połowie stycznia konferencja prasowa w Warszawie. 26 stycznia obchody 40 rocznicy pierwszej udanej transplantacji nerki w Polsce połaczone z Dniem Transplantacji, które bedą miały miejsce w Galerii Porczyńskich w Warszawie. W tym też dniu ukaze się 8 stronnicowy dodatek do krajowego wydania Gazety Wyborczej poświęcony 40 letniej historii polskiej transplantologii. Koordynatorem i pomysłodawcą Kampanii jest Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie"

Patronat medialny objęły redakcje : "Gazeta Wyborcza", "Przewodnik Katolicki" oraz TVP S.A. i Polskie Radio S.A.

 Więcej >

Zorientowani na "sukces"

28.12.2005

W Polsce co roku, nie doczekawszy przeszczepu, umiera kilkaset chorych oczekujących na transplantację serca, wątroby, nerek... Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka - obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny - służenia ludzkiemu życiu. (Jan Paweł II, XVIII Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Transplantacyjnego, Rzym, 29 VIII 2000)

Z badań ankietowych - przeprowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiej Akademii Medycznej oraz WSP w Częstochowie na próbie 1100 osób, mieszkańców województwa śląskiego - wynika, że ponad połowa respondentów (52%) aprobuje transplantację narządów jako metodę leczenia i ratowania życia, 42% uważa, że można ją zastosować, gdy zawiodą inne sposoby, a zdecydowanie przeciwnych jest tylko 2% ankietowanych. Na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu zgodziłoby się 80% respondentów, 7% byłoby raczej przeciwnych, a 4% nie wyraziłoby na to zgody.

 Więcej >

Święta w szpitalu

28.12.2005

27 grudnia 2005 odbyło sie świąteczno - noworoczne spotkanie Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia w Bibliotece Instytutu Transplantologii , na parterze Pawilonu 1B Szpitala na ul. Lindleya.

Obecnych było czterech pacjentów tuż po przeszczepie wątroby, przebywających jeszcze w szpitalu i wszyscy inni, których Święta w szpitalu zastały !

Odwiedził nas Honorowy Członek naszego Stowarzyszenia - prof. Bogdan Michałowicz. W sumie było nas około 20 osób.

 Więcej >

Próbowali otworzyć e-sklep z nerkami

22.12.2005
Prokuratury w Gorzowie i Bydgoszczy prowadzą osobne śledztwa w sprawie handlu ludzkimi organami w internecie. Już wkrótce postępowania będą połączone, ale najpierw trzeba rozstrzygnąć spór, która z prokuratur będzie kontynuowała postępowanie  Więcej >

Tylko 12 transplantacji serca

21.12.2005

Tylko 12 transplantacji serca przeprowadzono w tym roku w Krakowie, o wiele mniej niż w poprzednich latach.

Powód? Za mało dawców - alarmuje "Dziennik Polski". Według gazety, na 19 zaplanowanych na ten rok transplantacji serca w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii CM UJ udało się wykonać tylko 12. Nawet w ubiegłym roku było ich więcej - 19.

Liczba przeszczepów gwałtownie spada od 1997 roku, kiedy w klinice wykonano ich 70. Potem było już coraz mniej. - Mamy jednych z najlepszych specjalistów, sprzęt wysokiej jakości, doświadczenie i przy brakach finansowych w służbie zdrowia - także pieniądze. Brakuje tylko dawców - mówi prof. Jerzy Sadowski, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii

 Więcej >

Czy w Polsce istnieje czarny rynek handlu narządami ?

20.12.2005

Problem handlu narządami ludzkimi jest w Polsce zupełnie niezbadany - pomijają go policyjne statystyki, lekarze jednak wiedzą o przypadkach sprzedawania np. nerek - podkreślali podczas piątkowej konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski prawnicy i chirurdzy zajmujący się tą problematyką.

Zgodnie z polskim prawem, lekarze mają prawo pobrać narządy od każdego zmarłego, który za życia nie wyraził swego sprzeciwu. Jest to tzw. zasada zgody domniemanej.

"Problem w Polsce polega na tym, że lekarze wycofują się z planów pobrania narządu do transplantacji, jeśli sprzeciwia się rodzina zmarłego. Wynika to z polskich zwyczajów, które nakazują pochować ciało "w całości" - mówił prawnik prof. Andrzej Rzepliński z Uniwersytetu Warszawskiego i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

 Więcej >

Białko wirusa HCV odpowiada za rozwój raka wątroby

16.12.2005

Naukowcy odkryli białko wirusa Hepatitis C, które przyczynia się do rozwoju raka wątroby - donosi najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wirus Hepatitis C, zwany także HCV, jest jednym z pięciu typów wirusa WZW, czyli wirusowego zapalenia wątroby. Zakaża on komórki wątroby i przez wiele lat może się w nich rozwijać, nie dając właściwie żadnych objawów. Jednak proces degeneracji tkanki wątrobowej stale postępuje i może dojść do zwłóknienia wątroby, marskości lub nawet raka wątroby. Około 85 proc. chorych na raka wątroby jest jednocześnie zakażonych wirusem HCV. Dotychczas nie wiadomo było jednak, w jaki dokładnie sposób wirus sprzyja rozwojowi nowotworów wątroby.

 Więcej >

Informacja dla prasy

13.12.2005

Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" informuje, że w dniu 6.12.2005 Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp. wszczeła śledztwo o przestępstwo okreslone w artykule 20 ustawy z dnia 26.10.1995 r o pobieraniu, przeszczepianiu komórek, tkanek narządów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wlkp.

Śledztwo wszczęto po doniesieniu do Prokuratury złożonym przez nasze Stowarzyszenie na pojawienie się w internecie strony www.przeszczep.one.pl

 Więcej >

Pomyśl o przekazaniu nam 1 % podatku należnego

08.12.2005

Zblizża się koniec roku podatkowego. Pomyśl o przekazaniu nam 1 % twoich dochodów należnych Urzędowi Skarbowemu. Każda złotówka zostanie wykorzystana do finansowania naszych akcji - szczególnie promocji Oświadczenia Woli. Ponosimy znaczne koszty druku i jeszcze większe na darmową wysyłkę Oświadczeń naszym internautom na terenie całego kraju. Same miesięczne opłaty pocztowe to kwota ok. 1.000 zł. Musimy również zakupiś koperty itp.

Poniżej podajemy 6 krokow jak należy postapić przy przekazywaniu 1 %

1. Wypełniając podatkowe zeznanie roczne ( PIT-36 lub PIT-37) oblicz swój podatek należny urzędowi skarbowemu

2. Od tej kwoty odlicz 1 % podatku należnego

3. Wpisz tę kwotę w odpowiedniej rubryce w swoim zeznaniu rocznym ( dla PIT –36 jest to pozycja 181, dla PIT-37 pozycja 111)

4. Obliczoną kwotę równą 1 % podatku wpłać na konto Stowarzyszenia Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą „Życie po przeszczepie” przed złożeniem zeznania podatkowego ( nie później niż do 30.04.2006) w banku lub na poczcie. W tytule wpłaty zaznacz, że dotyczy ona 1% podatku za rok 2005. Koniecznie zachowaj dowód wpłaty.

5. Wypełniony formularz PIT wyślij do urzędu skarbowego

6. W przypadku nadpłaty podatku, otrzymasz zwrot powiększony o kwotę 1% podatku. Jeśli musisz dopłacić, pominiesz należną urzędowi skarbowemu kwotę o 1% podatku Konto bankowe Stowarzyszenia Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "Życie po przeszczepie" : 43 1500 1416 1214 1001 2125 0000 Kredyt Bank S.A. o /Gorzów Wlkp.

Bilanse i rozliczenia finansowe działalności Stowarzyszenia za lata 2001, 2002, 2003 i 2004 znajdziesz na naszym portalu www.przeszczep.pl

 Więcej >

Strona zablokowana

06.12.2005
Strona internetowa, która jak domniewywaliśmy była narzędziem ułatwiajacym handel organami została ZABLOKOWANA. Jak już pisaliśmy w tej sprawie złożylismy jako Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" donisienie do prokuratury w Gorzowie Wlkp.  Więcej >

Będzie list pasterski do wiernych diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

05.12.2005

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Adam Dyczkowski skierował do Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" list pasterski, w którym czytamy:

Zielona Góra, dnia 30 listopada 2005 roku

Szanowni Państwo,

Ponieważ zbliża się 22 stycznia, dlatego chciałbym pogratulować troski o ludzi, którym przeszczep wyratuje życie. Sam postaram się wystosować apel do moich diecezjan o gotowość do przekazywania potrzebnych organów ludziom potrzebującym.

Dołączam wyrazy czci i pasterskie błogosławieństwo.

+Adam Dyczkowski Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

 Więcej >

Złożono doniesienie do prokuratury.

02.12.2005

W piątek 2 grudnia Krzysztof Pijarowski Prezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” złożył w imieniu Stowarzyszenia i całego środowiska polskich transplantologów doniesienie do gorzowskiej Prokuratury Rejonowej na osoby prawdopodobnie prowadzące w internecie handel organami do przeszczepu.

Od kilku dni pojawiła się strona internetowa jednoznacznie wskazująca iż za jej pośrednictwem może dochodzić do kontaktu biorcy i dawcy organów jakim są nerki. Po konsultacji z Panem prof. Januszem Wałaszewskim, dyrektorem Poltransplantu, postanowiliśmy złożyć doniesienie do prokuratury na złamanie Ustawy Transplantacyjnej.

Na podobny krok chce zdecydować się Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego Colegium Medicum w Bydgoszczy dr hab.med. Zbigniew Włodarczyk.

przeczytaj treść doniesienia

 Więcej >

Chińczycy mają lek na AIDS

01.12.2005

Chińczycy poinformowali, że mają pierwszy rodzimy środek na AIDS. Specyfik opracowano w laboratoriach Wojskowej Akademii Medycznej w Nanchangu, stolicy prowincji Jiangxi, na wschodzie kraju.

Producentem będzie Jiangzhong Pharmaceutical Group. Firma wystąpiła już o ochronę patentową medykamentu w ponad 20 krajach.

Lek pomyślnie przetestowano. Jest skuteczny - zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa HIV, nie uszkadza systemu odpornościowego. Musi być jednak stale zażywany, bo inaczej wirus na nowo podejmie ekspansję

 Więcej >

Pierwszy przeszczep twarzy

01.12.2005
Po raz pierwszy na świecie udało się wykonać przeszczep części twarzy od obcego dawcy - poinformowali francuscy lekarze. Pacjentką była kobieta, która utraciła nos, usta i podbródek z powodu pogryzienia przez psa. Deformacje twarzy utrudniały jej mówienie i gryzienie pokarmów.  Więcej >

Troche statystyki

01.12.2005

Miło jest nam donieść, że w listopadzie br. serwis nasz odwiedziło blisko 19 tyś. internautów.

Nasz elektroniczny biuletyn prenumeruje już ponad 500.internautów.

 Więcej >

Nauczmy się mówić o pobraniach

29.11.2005

Piotr Wróbel - "Rynek Zdrowia" nr 4/4

W Polsce brakuje narządów, pobieranych od zmarłych dawców do przeszczepów nerek, serc, wątroby, rogówek. W 2003 roku, w przeliczeniu na 1 milion Polaków, pobrano narządy od 13,7 dawców. W tym samym czasie w Hiszpanii, w której działa najlepszy w Europie, modelowy system identyfikowania dawców, ten wskaźnik wynosił 33,8.

Nauczmy się mówić o pobraniach

 - Widziałem zapłakanych ludzi dopytujących się, jak długo ich bliski będzie czekał na przeszczep nerki. Jednak, kiedy to najbliższy miałby stać się dawcą narządu, zamiast zabierać go z sobą do grobu, społeczna akceptacja nagle spada. Postępujemy niegodne - mówi Marian Oracz, dyrektor Szpitala Powiatowego we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie).

Przez ponad rok dyrektor Oracz, wraz z ordynatorem oddziału intensywnej opieki medycznej przekonywał powiatowych radnych, aby wyrazili zgodę na ewentualne przeprowadzanie pobrań narządów w miejscowym szpitalu. - Muszę mieć zgodę na takie procedury organu założycielskiego szpitala - wyjaśnia Marian Oracz. Radni nie byli jednomyślni, ale ostatecznie, w grudniu ubiegłego roku, uchwała przeszła.

 Więcej >
1 2 3 ... 44 45 46 47 48 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI