Aktualności

Co trzeci Amerykanin skarży się na błędy medyczne

11.11.2005
Aż 35% Amerykanów doświadczyło błędów medycznych w ciągu ostatnich dwóch lat - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego w sześciu krajach - USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.  Więcej >

20. rocznica 1. polskiej transplantacji serca

05.11.2005

Wyłamanie zamkniętych drzwi - tak prof. Zbigniew Religa opisał pierwszą w Polsce, udaną transplantację serca. Jego zespół przeprowadził operację 5 listopada 1985 roku.

"Tego dnia wiele rzeczy wydarzyło się dla nas - lekarzy w Polsce - po raz pierwszy. Nie mieliśmy doświadczenia w robieniu takich operacji, wydawały nam się bardzo trudne i skomplikowane" - wspomina prof. Religa.

Przede wszystkim, jak podkreślił, miało miejsce przełamanie pewnej bariery moralnej. "Po raz pierwszy pobraliśmy bijące jeszcze serce - wbrew dużemu oporowi ze strony środowiska lekarskiego. Wprawdzie wcześniej przeprowadzano w Polsce przeszczepy nerek, ale organy pobierano wyłącznie od osób, których serce przestało już pracować. Uważano bowiem, że człowiek, którego serce bije, jest wciąż żywy" - tłumaczy profesor.

 Więcej >

Miasto zapłaci za szpitalne zakażenie

03.11.2005
Ponad 92 tys. złotych otrzyma od Urzędu Miasta Łodzi kobieta, która w czasie leczenia w szpitalu im. Jonschera została zakażona wirusem zapalenia wątroby typu C - informuje "Dziennik Łódzki".  Więcej >

XXX lecie Instytutu Transplantologii

30.10.2005

28 października br., o godz. 11, w Sali Senatu Akademii Medycznej w Warszawie, odbyła się Konferencja Jubileuszowa z okazji 30 - lecia Instytutu Transplantologii.

Program Konferencji składał się z części oficjalnej i naukowej. Po otwarciu Konferencji, wystąpieniu Władz Uczelni oraz zaproszonych gości wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym transplantologom. Potem o trzydziestoleciu Instytutu Transplantologii, jego historii i dokonaniach, mówiła prof. Magdalena Durlik, Dyrektor Instytutu.

 Więcej >

Kolejny medialny sprzymierzeniec

26.10.2005
Znany jest już drugi obok TVP patron medialny przyszłorocznej Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej na Rzecz Transplantacji. Został nim tygodnik "Przewodnik Katolicki" najstarsze ukazujące się w Polsce pismo katolickie, które w tym roku obchodzi swoje 110 lecie istnienia.  Więcej >

Z dużej chmury mały deszcz

25.10.2005
Do publicznej służby zdrowia dopłacamy, wykupując dodatkowe usługi i wręczając łapówki - wynika z "Diagnozy społecznej 2005". Łapówkę dała co siedemnasta osoba korzystająca z służby zdrowia. Co jedenasta kupowała różne drobne prezenty - kwiatki, czekoladki, alkohol. Poziom korupcji od kilku lat jest taki sam: ani się nie zwiększa, ani nie zmniejsza Więcej >

Po bydgoskiej sesji z okazji I Międzynarodowego dnia Transplantacji

25.10.2005
Klinika Transplantologii oraz Klinika Hematologii i Onkologii yPediatrycznej Collegium Medicum UMK, Fundacja "Nerkadar" były organizatorami I Międzynarodowego DniaTransplantacji "Przeszczep darem życia". Stowarzyszenie Życie po przeszczepie dostarczyło rduż ilość Oświadczeń Woli i książkę "Kościół a Transplantacja" ks. dr Grzegorza Kniazia, którą wyłożono wcześniej w bydgoskiej katedrze.  Więcej >

Daj coś z siebie

25.10.2005
Transplantacje - choć to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia to ciągle napotyka na problemy finansowe i bariery obyczajowe. Na Kujawach i Pomorzu w ostatnim roku liczba przeszczepów spadła o 30 proc. głównie z powodu niechęci do pobierania organów. Chcemy zmienić krzywdzące stereotypy - mówili lekarze, etycy i pacjenci - uczestnicy sesji naukowej w Bydgoszczy. Spotkanie zorganizowano z okazji I Międzynarodowego Dnia Transplantacji.  Więcej >

Poparcie dla Ogólnopolskiej Kampanii na Rzecz Transplantacji

23.10.2005

W dniu 28 września br. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński poprał Ogólnopolską Kampanię na Rzecz Transplantacji.

Ponizej treść listu...

 Więcej >

Nowy konsultant w panelu konsultantów medycznych

17.10.2005

Od dzis współprałpracę z naszym panelem konsultantów podjął znany transplantolog nerek i trzustki dr hab. med. Zbigniew Włodarczyk - Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Serdecznie zapraszamy do kierowania pytań, do Pana doktora.

 Więcej >

'FT': Zapobieganie chorobom przewlekłym może uratować życie 36 milionom ludzi

11.10.2005

Jak podkreśla brytyjski dziennik, nowotwory, cukrzyca, czy zawały serca są przyczynami ok. 60 proc. wszystkich zgonów na całym świecie i - według WHO - ich liczba się zwiększa.

'Zmiany sposobu życia, sztucznie przetworzona żywność, zwiększająca się liczba palaczy powodują wzrost ryzyka takich śmierci, szczególnie w krajach rozwijających się' - zauważa 'FT'.

Jak dodaje, według wstępnych ocen ekspertów - w 2005 r. do 8 z 10 zgonów spowodowanych tą 'niewidzialną epidemią' dojdzie w krajach o wysokim lub średnim dochodzie.

 Więcej >

I Miedzynarodowy Dzień Transplantacji - 14 października 2005

10.10.2005

Klinika Transplantologii oraz Klinika Hematologii i Onkologii Pediatrycznej Collegium Medicum UMK, Fundacja "Nerkadar" były organizatorami

 I Międzynarodowego Dnia Transplantacji "Przeszczep darem życia"

Otwarta Sesja Naukowa odbedzie się w Auli Bibloteki Medycznej Szpitala Uniwersyteckiego i. Jurasza, ul. M Skłodowskiej-Curie 9 w Bygdoszczy           odbyła się w piatek 14 października br. o godz.12,oo

PROGRAM SESJI

12°°-12,45 Profesor Wojciech Rowiński: „Etyczno - obyczajowe aspekty medycyny transplantacyjnej"

12,45-13,30 Ksiądz dr Grzegorz Kniaź: „Kościół a transplantacja"

13,30.14,00 Doc. Jan Styczyński: „Dawca szpiku - tak łatwo uratować życie!"

14,00-14,30 Przerwa

14,30.15,00 Andrzej Marciniak: „Sport po transplantacji - dlaczego nie?"

15,00-15,30 Redaktor Krzysztof Pijarowski: „Stowarzyszenie ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE w akcji promowania oświadczeń woli"

Henryk Szeląg: „Dostałem nowe życie - świadectwo biorcy"

16°° Msza Święta koncelebrowana, w intencji zmarłych dawców narządów, odprawiona w Kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego

Honorowy Patronat: JM Prorektor ds. Collegium Medicum UMK w Toruniu dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe, prof..UM

 Więcej >

VI Zjazd Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

09.10.2005

W dniach od 4 do 7 października trwał w Rokitnie VI Zjazd Stowarzyszenia.

Liczne zdjecia ze Zjazdu jak i dokumenty które przyjęliśmy podczas Walnego Zgromadzenia znaleźć można w dziale ZJAZD ROKITNO 2005

 Więcej >

Tytuły Honorowego Członka Stowarzyszenia nadane

09.10.2005

Po raz pierwszy w 6-letniej historii Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" Zarząd Gówny przyznał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia.

W dniu 5.10.2005 podczas Zjazdu Stowarzyszenia wręczono dokument potwierdzający tytuł panu Profesorowi Bohdanowi Michałowiczowi przyznany "za docenienie wieloletniego wysiłku w ratowaniu życia pacjentów wymagających transplantacji organów".

W najbliższym  czasie, w Szczecinie Tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" wręczymy Panu Prof. Stanisławowi Zielińskiemu i Panu Doktorowi Romanowi Kostyrce - nieobecnym na Zjeździe.

 Więcej >

Nowy Oddział Stowarzyszenia w Olsztynie

09.10.2005

Decyzją VI Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia"Życie po przeszczepie" powołano kolejny oddział Stowarzyszenia.

Oddział ma nazwę Warmińsko-Mazurski z siedzibą w Olsztynie.

Adres oddziału: ul. J. Iwaszkiewicza 39/23 10-089 Olsztyn

W Olsztynie Zarząd Stowarzyszenia działa w składzie:

  • Cezary Kozłowski - prezes Oddziału
  • Iwona Cymerman - z-ca prezesa Oddziału
  • Zygmunt Kraska - członek Zarządu Oddziału

Kontakt : tel. 089-5279281, fax. 089-5218830   mobil: 606697091

 Więcej >

"Wrzesień-październik najlepszym czasem na szczepienie"

28.09.2005
Porozumienie Zielonogórskie, skupiające głównie lekarzy rodzinnych, rozpoczęło w 14 województwach kampanię "Walka z grypą"; w najbliższych miesiącach będą rozwieszane plakaty i rozdawane ulotki, zachęcające do szczepień ochronnych przeciw grypie. Szczepienia te są odpłatne.  Więcej >

Nie zabieraj serca do nieba

15.09.2005

Iwona Boratyn, (ig, tnt, ms)  15.09.2005

 

Co roku umierają setki chorych, dla których nie znalazł się dawca serca, nerki, płuc. Tak nie musi być, jeśli nie będziemy egoistami i pozwolimy, by zdrowe organy po naszej śmierci mogły komuś uratować życie.

Ciągle zbyt dużo osób sprzeciwia się oddaniu narządów po śmierci. W trudnych chwilach żałoby rodzina zmarłego nie zdaje sobie sprawy, że sprzeciwiając się pobraniu tkanek czy narządów odbiera komuś życie. Często powodem takich decyzji jest przekonanie, że zmarły nie powinien stanąć przed Bogiem bez serca.

- W ciągu ostatnich 15 lat w Skarżysku-Kamiennej, gdzie pracowałem było zaledwie 8 pobrań do przeszczepów. W ubiegłym roku na 300 oczekujących w świętokrzyskim tylko 42 przeszło transplantację, ale nie było żadnych pobrań narządów w naszym regionie. Dawcy pochodzili z innych województw - mówi dr Dariusz Węgrzyn, konsultant wojewódzki ds. anestezjologii i intensywnej terapii. W tym roku pierwszy raz od trzech lat w Sandomierzu znalazł się dawca narządów.

 Więcej >

Preparaty z witaminą B szkodzą pacjentom chorym na serce

14.09.2005

To zaskakujące odkrycie zostało zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologii, który odbywa się w Sztokholmie.

W ciągu ostatnich 15 lat pojawiło się wiele doniesień mówiących o tym, że witaminy z grupy B - takie jak kwas foliowy czy witamina B6 - mogą zapobiegać zawałowi serca lub udarowi mózgu. Badacze wiązali to ze zdolnością tych związków do obniżania poziomu homocysteiny we krwi.

Zainspirowani doniesieniami na ten temat naukowcy z Norwegii sprawdzali, czy zażywanie wysokich dawek witamin B może chronić pacjentów po zawale serca przed ponownym zawałem lub udarem mózgu.

W tym celu przeprowadzili badania w grupie 3 tys. 749 pacjentów, którzy przeszli zawał i których poddano standardowej terapii po zawale. Ponadto, pacjentów losowo przydzielono do jednej z czterech grup - jedna zażywała przez ponad 3 lata 40 miligramów witaminy B6 dziennie, druga - przyjmowała 0,8 mg kwasu foliowego, trzecia - obydwie witaminy, a czwarta - pigułkę z placebo

I co sie okazało ?

 Więcej >

Oliwa z oliwek łagodzi ból i stany zapalne

13.09.2005

Związek zawarty w tłoczonej na zimno oliwie z oliwek ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne - zaobserwowali amerykańscy naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii. Zidentyfikowany przez nich związek, który nazwali oleokantalem, ma działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Na trop oleokantalu badacze wpadli przypadkiem. Prowadzącego badania Gary'ego Beauchampa z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii zaintrygował fakt, że oliwa z pierwszego tłoczenia oliwek na zimno (tzw. extra virgin) powoduje specyficzne podrażnienie tylnej ścianki gardła, podobnie do ibuprofenu. Beauchamp odnotował to w czasie wizyty na Sycylii.

 Więcej >

Białko sojowe chroni wątrobę cukrzyków

11.09.2005

Już wcześniejsze wyniki badań wskazywały, że dieta bogata w białko soi obniża produkcję tłuszczów i poprawia skuteczność działania insuliny, która jest znacznie obniżona w cukrzycy typu II.

W związku z tym naukowcy z Narodowego Instytutu Nauk Medycznych i Żywności w Meksyku zbadali, czy białko soi może chronić wątrobę cukrzyków przed stłuszczeniem.

 Więcej >
1 2 3 ... 45 46 47 48 49 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI