Aktualności

Przeszczep mrożonego jajnika

25.11.2005

Po raz pierwszy udało się uzyskać zarodki po wszczepieniu uprzednio zamrożonego jajnika na razie u owcy informuje pismo " Human Reproduction ". Osiągnięcie jest dziełem naukowców z Izraela.

Komórki jajowe pobrane z dwóch zamrożonych i przeszczepionych jajników zostały zapłodnione i przekształciły się w embriony. Celem badań jest opracowanie procedury, która pozwoliłaby zachować płodność kobietom przechodzącym agresywne leczenie przeciwnowotworowe w postaci radio - czy chemioterapii.

 Więcej >

Przepił druga szanse na życie

25.11.2005

W piątek zmarł legendarny zawodnik Manchesteru United i reprezentant Irlandii Płn. George Best. Żył 59 lat.

Nadużywający alkoholu Best trzy lata temu przeszedł transplantację wątroby. Mimo to nie zmienił trybu życia i co jakiś czas w ciężkim stanie trafiał do szpitala. Tym razem lekarzom nie udało się uratować jego życia.

Bezpośrednią przyczyną zgonu była niewydolność organów wewnętrznych, spowodowana infekcją wywołaną przyjmowaniem leków niezbędnych po przeszczepie wątroby. Dodatkowo organizm byłego piłkarza był osłabiony chorobą alkoholową.

Urodzony 22 maja 1946 roku w Belfaście Best zadebiutował w Manchesterze United w wieku 17 lat. W MU rozegrał 465 meczów, strzelił 180 bramek. W 1968 roku zdobył Puchar Europy. W tym samym roku otrzymał "Złotą Piłkę" magazynu "France Football" - nagrodę dla najlepszego piłkarza Europy.

 Więcej >

Polak kontra przeszczepy

25.11.2005

Polacy najliczniej w Europie zgadzają się oddać swe organy potrzebującym ludziom. Ale po ich śmierci rodzina na przeszczep nie pozwala.

Liczby szokują nawet wybitnych speców od transplantologii. W najnowszym sondażu CBOS aż 90 proc. Polaków poparło ideę przeszczepiania organów! Ba - trzy czwarte narodu zadeklarowało, że zgodzi się na pobranie narządów po swojej śmierci. Tyle tylko, że rzeczywistość jest zupełnie inna.

Pod względem ilości transplantacji Polska jest w ogonie Europy. I co dziwne - po takich wynikach sondażu - przyczyną nie jest wcale brak pieniędzy, ale organów.

 Więcej >

Tańsze leki w aptekach

23.11.2005

W aptekach są już dostępne tańsze leki sprowadzane z innych krajów europejskich. Po naszym wejściu do Unii Europejskiej możliwe jest sprowadzanie leków, które są w obrocie w innych krajach Unii bez uciążliwych procedur.

Z uwagi na czasami duże różnice w cenach jest to opłacalne zarówno dla importerów jak i klientów. 11 firm ma pozwolenie na prowadzenie tzw. importu równoległego leków z krajów, gdzie są one tańsze.

 Więcej >

Są pieniądze, nie ma dawców

13.11.2005

W krakowskiej Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ przeprowadzono w tym roku tylko 10 transplantacji serca. "Można by więcej, bo są na to pieniądze, ale brakuje dawców" - podkreślał kierownik kliniki Jerzy Sadowski podczas jednodniowych warsztatów dla lekarzy.

Psychologowie i aktorzy Teatru Stu pokazywali lekarzom, jak rozmawiać z rodzinami potencjalnych dawców. W warsztatach przygotowujących lekarzy do rozmów z rodzinami ewentualnych dawców narządów, przeprowadzonych w ramach kampanii "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu, na ziemi", wzięło udział 60 lekarzy z województw południowo-wschodnich. Psychologowie uczyli ich, jak rozmawiać z rodziną potencjalnego dawcy narządów.

 Więcej >

Co trzeci Amerykanin skarży się na błędy medyczne

11.11.2005
Aż 35% Amerykanów doświadczyło błędów medycznych w ciągu ostatnich dwóch lat - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego w sześciu krajach - USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.  Więcej >

20. rocznica 1. polskiej transplantacji serca

05.11.2005

Wyłamanie zamkniętych drzwi - tak prof. Zbigniew Religa opisał pierwszą w Polsce, udaną transplantację serca. Jego zespół przeprowadził operację 5 listopada 1985 roku.

"Tego dnia wiele rzeczy wydarzyło się dla nas - lekarzy w Polsce - po raz pierwszy. Nie mieliśmy doświadczenia w robieniu takich operacji, wydawały nam się bardzo trudne i skomplikowane" - wspomina prof. Religa.

Przede wszystkim, jak podkreślił, miało miejsce przełamanie pewnej bariery moralnej. "Po raz pierwszy pobraliśmy bijące jeszcze serce - wbrew dużemu oporowi ze strony środowiska lekarskiego. Wprawdzie wcześniej przeprowadzano w Polsce przeszczepy nerek, ale organy pobierano wyłącznie od osób, których serce przestało już pracować. Uważano bowiem, że człowiek, którego serce bije, jest wciąż żywy" - tłumaczy profesor.

 Więcej >

Miasto zapłaci za szpitalne zakażenie

03.11.2005
Ponad 92 tys. złotych otrzyma od Urzędu Miasta Łodzi kobieta, która w czasie leczenia w szpitalu im. Jonschera została zakażona wirusem zapalenia wątroby typu C - informuje "Dziennik Łódzki".  Więcej >

XXX lecie Instytutu Transplantologii

30.10.2005

28 października br., o godz. 11, w Sali Senatu Akademii Medycznej w Warszawie, odbyła się Konferencja Jubileuszowa z okazji 30 - lecia Instytutu Transplantologii.

Program Konferencji składał się z części oficjalnej i naukowej. Po otwarciu Konferencji, wystąpieniu Władz Uczelni oraz zaproszonych gości wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym transplantologom. Potem o trzydziestoleciu Instytutu Transplantologii, jego historii i dokonaniach, mówiła prof. Magdalena Durlik, Dyrektor Instytutu.

 Więcej >

Kolejny medialny sprzymierzeniec

26.10.2005
Znany jest już drugi obok TVP patron medialny przyszłorocznej Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej na Rzecz Transplantacji. Został nim tygodnik "Przewodnik Katolicki" najstarsze ukazujące się w Polsce pismo katolickie, które w tym roku obchodzi swoje 110 lecie istnienia.  Więcej >

Z dużej chmury mały deszcz

25.10.2005
Do publicznej służby zdrowia dopłacamy, wykupując dodatkowe usługi i wręczając łapówki - wynika z "Diagnozy społecznej 2005". Łapówkę dała co siedemnasta osoba korzystająca z służby zdrowia. Co jedenasta kupowała różne drobne prezenty - kwiatki, czekoladki, alkohol. Poziom korupcji od kilku lat jest taki sam: ani się nie zwiększa, ani nie zmniejsza Więcej >

Po bydgoskiej sesji z okazji I Międzynarodowego dnia Transplantacji

25.10.2005
Klinika Transplantologii oraz Klinika Hematologii i Onkologii yPediatrycznej Collegium Medicum UMK, Fundacja "Nerkadar" były organizatorami I Międzynarodowego DniaTransplantacji "Przeszczep darem życia". Stowarzyszenie Życie po przeszczepie dostarczyło rduż ilość Oświadczeń Woli i książkę "Kościół a Transplantacja" ks. dr Grzegorza Kniazia, którą wyłożono wcześniej w bydgoskiej katedrze.  Więcej >

Daj coś z siebie

25.10.2005
Transplantacje - choć to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia to ciągle napotyka na problemy finansowe i bariery obyczajowe. Na Kujawach i Pomorzu w ostatnim roku liczba przeszczepów spadła o 30 proc. głównie z powodu niechęci do pobierania organów. Chcemy zmienić krzywdzące stereotypy - mówili lekarze, etycy i pacjenci - uczestnicy sesji naukowej w Bydgoszczy. Spotkanie zorganizowano z okazji I Międzynarodowego Dnia Transplantacji.  Więcej >

Poparcie dla Ogólnopolskiej Kampanii na Rzecz Transplantacji

23.10.2005

W dniu 28 września br. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński poprał Ogólnopolską Kampanię na Rzecz Transplantacji.

Ponizej treść listu...

 Więcej >

Nowy konsultant w panelu konsultantów medycznych

17.10.2005

Od dzis współprałpracę z naszym panelem konsultantów podjął znany transplantolog nerek i trzustki dr hab. med. Zbigniew Włodarczyk - Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Serdecznie zapraszamy do kierowania pytań, do Pana doktora.

 Więcej >

'FT': Zapobieganie chorobom przewlekłym może uratować życie 36 milionom ludzi

11.10.2005

Jak podkreśla brytyjski dziennik, nowotwory, cukrzyca, czy zawały serca są przyczynami ok. 60 proc. wszystkich zgonów na całym świecie i - według WHO - ich liczba się zwiększa.

'Zmiany sposobu życia, sztucznie przetworzona żywność, zwiększająca się liczba palaczy powodują wzrost ryzyka takich śmierci, szczególnie w krajach rozwijających się' - zauważa 'FT'.

Jak dodaje, według wstępnych ocen ekspertów - w 2005 r. do 8 z 10 zgonów spowodowanych tą 'niewidzialną epidemią' dojdzie w krajach o wysokim lub średnim dochodzie.

 Więcej >

I Miedzynarodowy Dzień Transplantacji - 14 października 2005

10.10.2005

Klinika Transplantologii oraz Klinika Hematologii i Onkologii Pediatrycznej Collegium Medicum UMK, Fundacja "Nerkadar" były organizatorami

 I Międzynarodowego Dnia Transplantacji "Przeszczep darem życia"

Otwarta Sesja Naukowa odbedzie się w Auli Bibloteki Medycznej Szpitala Uniwersyteckiego i. Jurasza, ul. M Skłodowskiej-Curie 9 w Bygdoszczy           odbyła się w piatek 14 października br. o godz.12,oo

PROGRAM SESJI

12°°-12,45 Profesor Wojciech Rowiński: „Etyczno - obyczajowe aspekty medycyny transplantacyjnej"

12,45-13,30 Ksiądz dr Grzegorz Kniaź: „Kościół a transplantacja"

13,30.14,00 Doc. Jan Styczyński: „Dawca szpiku - tak łatwo uratować życie!"

14,00-14,30 Przerwa

14,30.15,00 Andrzej Marciniak: „Sport po transplantacji - dlaczego nie?"

15,00-15,30 Redaktor Krzysztof Pijarowski: „Stowarzyszenie ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE w akcji promowania oświadczeń woli"

Henryk Szeląg: „Dostałem nowe życie - świadectwo biorcy"

16°° Msza Święta koncelebrowana, w intencji zmarłych dawców narządów, odprawiona w Kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego

Honorowy Patronat: JM Prorektor ds. Collegium Medicum UMK w Toruniu dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe, prof..UM

 Więcej >

VI Zjazd Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

09.10.2005

W dniach od 4 do 7 października trwał w Rokitnie VI Zjazd Stowarzyszenia.

Liczne zdjecia ze Zjazdu jak i dokumenty które przyjęliśmy podczas Walnego Zgromadzenia znaleźć można w dziale ZJAZD ROKITNO 2005

 Więcej >

Tytuły Honorowego Członka Stowarzyszenia nadane

09.10.2005

Po raz pierwszy w 6-letniej historii Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" Zarząd Gówny przyznał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia.

W dniu 5.10.2005 podczas Zjazdu Stowarzyszenia wręczono dokument potwierdzający tytuł panu Profesorowi Bohdanowi Michałowiczowi przyznany "za docenienie wieloletniego wysiłku w ratowaniu życia pacjentów wymagających transplantacji organów".

W najbliższym  czasie, w Szczecinie Tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" wręczymy Panu Prof. Stanisławowi Zielińskiemu i Panu Doktorowi Romanowi Kostyrce - nieobecnym na Zjeździe.

 Więcej >

Nowy Oddział Stowarzyszenia w Olsztynie

09.10.2005

Decyzją VI Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia"Życie po przeszczepie" powołano kolejny oddział Stowarzyszenia.

Oddział ma nazwę Warmińsko-Mazurski z siedzibą w Olsztynie.

Adres oddziału: ul. J. Iwaszkiewicza 39/23 10-089 Olsztyn

W Olsztynie Zarząd Stowarzyszenia działa w składzie:

  • Cezary Kozłowski - prezes Oddziału
  • Iwona Cymerman - z-ca prezesa Oddziału
  • Zygmunt Kraska - członek Zarządu Oddziału

Kontakt : tel. 089-5279281, fax. 089-5218830   mobil: 606697091

 Więcej >
1 2 3 ... 45 46 47 48 49 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI